Witamy na forum miasta Gniezno Zapraszamy do REJESTRACJI
Get the Flash Player to see this rotator.
FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Statystyki Rejestracja Zaloguj Album

Poprzedni temat | Następny temat
Otwarty przez: Raf
08-01-14, 22:49
Temat tygodnia!
Autor Wiadomość
Roberto 
Moderator

Punkty: 16/12
Wysłany: 10-08-17, 15:49   

tomanek53 napisał/a:
Warto zauważyć, że brak weta dla ustawy o sądach powszechnych jest nadzwyczaj groźną miną podłożoną pod Ziobrę.

Tak na to nie patrzyłem, ale to celna uwaga. Z drugiej jednak strony Ziobro będzie się tłumaczył, że jego reforma wymiaru sprawiedliwości została przez prezydenta zawetowana (2 z 3 ustaw), a na tę reformę trzeba patrzeć w całości, itd.
tomanek53 napisał/a:
Kłótnie w PiS-ie trzeba będzie jakoś wyjaśnić - przynajmniej betonowemu elektoratowi.

Tych pęknięć jest więcej: Gowin, Jurek, Ujazdowski, Kowal. Za tymi ludźmi stoją określone, mniejsze lub większe, środowiska polityczne. Dopóki sondaże są przychylne, wszystko się jakoś kupy trzyma.

tomanek53 

Punkty: 74/28
Wysłany: 10-08-17, 22:25   

Roberto napisał/a:
Ziobro będzie się tłumaczył ....
Nie da rady! :no: Ustawa o sądach powszechnych jako jedyna ma wpływ na postrzeganie sądów przez zwykłych ludzi, czyli właśnie na szybkość procedowania, wyroki zgodne z poczuciem sprawiedliwości, itp.

Tymczasem ministrowi Ziobro chodzi wyłącznie o obsadzenie w sądach własnych ludzi! Zatem powymienia prezesów i pozbędzie się sędziów z własnym zdaniem, których nie można zastraszyć.

Dlatego pytania Dudy o poprawę jakości sądzenia w wyniku ziobrowych "dobrych zmian" będą nadzwyczaj zasadne!
To pat dający Ziobrze tylko taką możliwość ruchu, że powstrzyma się od jakichkolwiek czystek.
A przecież nie o to mu chodzi. :D
Roberto napisał/a:
Gowin, Jurek, Ujazdowski, Kowal
Gowin ma złamany kręgosłup i praktycznie jest skończony. Poza PiS-em nie ma nawet fałszywych przyjaciół, bo i nic nie może im zaoferować.
Jurek zabiłby własną córkę byle tylko uratować życie wnuka (mam nadzieję, że tej córki nie ma!!), a ludzie, w tym wierzący i praktykujący katolicy, ortodoksów nie lubią, zatem i stronników raczej ma niewielu poza podobnymi sobie oszołomami.
Ujazdowski to mądry człowiek, któremu w żadnej mierze nie zależy na powrocie do PiS-u i raczej nie ma w tej partii licznych stronników poza kilkoma cichymi - jak sądzę.
A Kowal moderuje każdą swą publiczną wypowiedź, byle tylko nie narazić się Kaczyńskiemu. To taki anty-Marcinkiewicz, który wprost marzy by prezes zechciał skorzystać z jego światłych usług.
Prezes oczywiście nie skorzysta, bo nie ma w PiS-ie frakcji światłych! Po co? By kombinowali pod siebie?

Paradoksalnie, największą liczbę stronników w PiS-ie ma prezydent Duda, bo wszystkich szeregowych posłów traktowanych przez "górę" jak bezmyślne maszynki do głosowania.
Nie mogę odeprzeć wrażenia, że ta bezgraniczna buta i pomiatanie ludźmi zemści się na PiS-ie w bezwzględny sposób! :diabel:

Roberto 
Moderator

Wysłany: 25-09-17, 19:02   

Jakiś komentarz do założeń ustawy o KRS i SN? Projektu nie znamy, ale mnie nasuwa się stwierdzenie: prezydent uczynił wiele, żeby zrobić niewiele.

tomanek53 

Wysłany: 28-09-17, 00:04   

Roberto napisał/a:
prezydent uczynił wiele, żeby zrobić niewiele
Dobrze zauważone! Na dodatek, zmarnował szansę na odbudowę powagi urzędu prezydenta, którą sam całkowicie zmarginalizował.
Co gorsza, zawiódł wielu ludzi i to kolejny raz. Pozostanie zatem Adrianem, lokajem Kaczyńskiego do zatwierdzania bezprawia - człowiekiem bez właściwości - nikim!

Mawia się, że każdy człowiek, nawet najskromniejszy, ma swój honor. Duda jest chyba wyjątkiem od tej reguły.
Wystarczyło go lekko postraszyć - zapewne bezprawiem, które może dosięgnąć także i jego - i gotowe - Duda znowu je z ręki.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 15-10-17, 12:24   

PiS ugnie się pod postulatami rezydentów? Pytam, bo na razie partia władzy gra na zwłoki, przepraszam zgliszcza, służby zdrowia. No bo ile jest kwestii ważniejszych niż zdrowie dla przeciętnego Polaka? Od 27 lat słyszę i czytam, że potrzebne są większe nakłady i solidna reforma, ale znaczących zmian ciągle nie mogę się doczekać.

Raf 
Administrator

Punkty: 45/57
Wysłany: 15-10-17, 21:22   

Jeszcze trochę poczekają i protestujący padną z głodu i problem z głowy.

tomanek53 

Wysłany: 16-10-17, 00:20   

Roberto napisał/a:
PiS ugnie się pod postulatami rezydentów?
Raf napisał/a:
Jeszcze trochę poczekają i protestujący padną z głodu i problem z głowy.
Przypuszczam, że się nie ugną, bo wiedzą, że w kolejce do kasy stoją także i inne grupy zawodowe.
Poza tym, nie mają najprawdopodobniej już pieniędzy, co zresztą sami sprowokowali "reformą" emerytalną i rozdawnictwem typu 500+.
Na dodatek strzelili sobie w stopę odkrywczym hasłem "wystarczy nie kraść" - w domyśle - by były pieniądze dla ludzi. W rzeczywistości jednak, tak hojnie dofinansowali tzw. "swoich", że wcale bym się nie zdziwił, gdyby owo dofinansowanie było miliardowe.

Trudniejszym pytaniem jest, co teraz zrobią?? Najgorszym wyjściem z możliwych jest dodruk pieniędzy, który zamieni nas wszystkich w postpeerelowskich nędzarzy.

Tego naprawdę się boję, bo nie uważam, że taki scenariusz nie wchodzi w rachubę. Pewne symptomy finansowego załamania się państwa już są.
Dostałem, dla przykładu, urzędowego maila z PKO BP (gdzie mam konto!), że bank ten odpowiada za oszczędności depozytariuszy jedynie do 100 000 Euro! A w czyich rękach jest obecnie PKO BP??
To chyba wie każdy. Zafiksowano tam wierchuszkę z PiS wraz z ze "swoim" prezesem.

Po kiego grzyba rozesłano ten komunikat? Diabli wiedzą, ale niczego dobrego to nie wróży.
PiS już rozwalił SKOK-i, skąd zniknęło 4,5 miliarda złotych, a to nawet nieco więcej niż miliard Euro!

Roberto 
Moderator

Wysłany: 16-10-17, 17:51   

tomanek53 napisał/a:
Przypuszczam, że się nie ugną, bo wiedzą, że w kolejce do kasy stoją także i inne grupy zawodowe.

To jeszcze do niedawna było pewne, bo sam JK zapowiadał, że reformą służby zdrowia zajmą się dopiero w drugiej kadencji. Po pierwsze, dlatego, że jest to proces, który musi potrwać kilka/kilkanaście lat i tak szybko efektów tej reformy nie zobaczymy. A przecież poparcie wyborców na drugą kadencję trzeba jakoś pozyskać. A po drugie, jest to niezwykle kosztowne (dziesiątki, a może nawet setki miliardów złotych) i choćby z tego względu należy rozłożyć ten proces na lata.
Jednak degradacja służby zdrowia postępuje szybciej niż myślałem. Głównie ze względu na rosnące potrzeby szybko starzejącego się społeczeństwa. I trzeba w związku z tym wykonywać pewne ruchy już teraz, a to kosztuje. Pieniędzy w systemie niby jest więcej, gdyż więcej ludzi pracuje i odprowadza przez to składkę zdrowotną, ale potrzeby rosną jeszcze szybciej, a zaległości i zapóźnienia sięgają dziesiątek lat. PiS chce jakoś dociągnąć do drugiej kadencji, proponując zespołowe działanie, ale to pozory na krótką metę. W latach 2005-2007 obecna partia władzy poległa przede wszystkim na służbie zdrowia: protest pielęgniarek (fatalnie rozwiązany), białe miasteczko, "pokaż lekarzu, co masz w garażu", czy też: "ten pan już więcej nikogo życia nie pozbawi". Mają zatem nad czym myśleć, żeby scenariusz się nie powtórzył.
tomanek53 napisał/a:
Trudniejszym pytaniem jest, co teraz zrobią?? Najgorszym wyjściem z możliwych jest dodruk pieniędzy, który zamieni nas wszystkich w postpeerelowskich nędzarzy.

PiS lubi sięgać po rozwiązania i ludzi sprawdzone w PRL-u: powrót do ośmioklasowej szkoły - wprowadzonej za Gomułki, służba zdrowia finansowana wprost z budżetu państwa, nacjonalizacja banków i dużych przedsiębiorstw, opieranie się na ludziach z dawnego WSI, PZPR i SB, wojsko z poboru itp. Myślę jednak (mam przynajmniej taką nadzieję), że po dodruk pieniędzy nie sięgną, gdyż wtedy z epoki Gierka (dobrze przez Polaków spod znaku PiS-u i SLD wspominanego) szybko przeszlibyśmy do smuty Jaruzelskiego. A rodacy po raz drugi utraty majątku w wyniku hiperinflacji mogliby nie wybaczyć.

tomanek53 

Wysłany: 16-10-17, 18:18   

Roberto napisał/a:
PiS lubi sięgać po rozwiązania i ludzi sprawdzone w PRL-u
... co nie przeszkadza im zaciekle zwalczać "komunistów i złodziei", oraz dostrzegać, gdzie tylko jest to wygodne, postkomunistycznych "złogów".
Dziwię się, że nie jest to powszechnie dostrzegane, choć śmierdzi cyniczną lipą na kilometry.
Roberto napisał/a:
Myślę jednak (mam przynajmniej taką nadzieję), że po dodruk pieniędzy nie sięgną
Ja mam tylko taką nadzieję, która jak wiadomo, jest matką .......... powiedzmy, naiwnych.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 21-10-17, 21:18   

Opozycja się obudziła, przedstawiając "totalną propozycję". Przewrotny zabieg językowy, całkiem udany, ale, moim zdaniem, państwu z PO, Nowoczesnej i PSL-u ciągle brakuje świeżości, jakości i polotu. Dostrzegacie jakąś szansę dla zjednoczonej opozycji na zwycięstwo nad zjednoczoną prawicą w wyborach samorządowych?

tomanek53 

Wysłany: 23-10-17, 10:40   

Roberto napisał/a:
Dostrzegacie jakąś szansę ...
Póki co, wszyscy rozsądni (!) już wiedzą, że aby wygrać wybory należy pójść na całość. Co to oznacza?
Zrobić wszystko, ma się rozumieć, by pozbawić władzy pojebów z PiS. :diabel:

A jak wszystko, to wszystko. Zatem szanse oczywiście są, choć na razie trwa licytacja o jak najlepszą pozycję startową.
Przykład, Nowoczesna, żąda 1/3 z puli wszystkich kandydatów do samorządów. Skończy się na 1/5, ale przecież trzeba mieć z czego schodzić, że tak powiem.

Choć nie ma takiego psa, którego by nie powieszono na obecnej opozycji, to podejrzewam skrycie, że oni też myślą!
W każdym razie, predyspozycje do tego mają.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 23-10-17, 17:13   

tomanek53 napisał/a:
Zatem szanse oczywiście są

Zgadza się, opozycja zwietrzyła swoja po analizie tego sondażu: http://www.parlamentarny....sejmie,228.html :
Cytat:
IBRiS przygotował jednak także drugi wariant sondażu, w którym respondenci odpowiadali, na kogo zagłosowaliby, gdyby opozycja parlamentarna PO, Nowoczesna i PSL zjednoczyłaby siły i wystartowała w jednym bloku.

Chęć głosowania na wspólną listę opozycji zadeklarowało 36,8 proc. badanych. Na Prawo i Sprawiedliwość chce w takim wariancie głosować jedynie 35,1 proc. ankietowanych. Na trzecim miejscu jest Kukiz'15 z poparciem 11,9 proc. głosów.

To im dało do myślenia. Byleby tylko się nie pogubili w tej licytacji.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 02-11-17, 18:41   

PO zgłosiła kandydata na prezydenta Warszawy, czyli pana Trzaskowskiego. Jak oceniacie ten ruch? Dlaczego nie porozumieli się z Nowoczesną. I czy sam Trzaskowski nie jest za bardzo kojarzony z HGW, co może być dla niego pewnym obciążeniem?

tomanek53 

Wysłany: 02-11-17, 20:46   

Roberto napisał/a:
PO zgłosiła kandydata na prezydenta Warszawy, czyli pana Trzaskowskiego. Jak oceniacie ten ruch?
Przedwczesny, jak mi się wydaje, choć pewnie taki miał właśnie być. Właściwa kampania wyborcza rozpocznie się na dobre dopiero wiosną, zatem, póki co, trwają gry wstępne obliczone na wypracowanie jak najlepszej pozycji startowej.

Oficjalna kandydatura Trzaskowskiego to jeden z elementów tej gry. Wcześniej Nowoczesna wytypowała Rabieja a PSL ustami swego szefa ogłosiła votum separatum.
Czyli przysłowiowe muchy nie gonią się jeszcze na nic a przynajmniej nie zaczęły.
Roberto napisał/a:
..... czy sam Trzaskowski nie jest za bardzo kojarzony z HGW
Pewnie właśnie dlatego jego kandydatura została ogłoszona tak wcześnie. Chodziło - jak sądzę - o to, by PiS wystrzelała się z tego argumentu do granic śmieszności, gdyż poza owym "kojarzeniem" pisowcy nic na Trzaskowskiego nie mają.

Oceniając tą kandydaturę merytorycznie - chyba nie ma lepszej!! Pięć języków - wielkie nieba - da się w ogóle porozumiewać aż w pięciu językach? Duda dysponuje jedynie duk-angielskim. :D

Roberto 
Moderator

Wysłany: 02-11-17, 21:27   

Jeszcze trochę ponad 2 lata temu bym z pewnością napisał, że politycy typu: Jaki, Rabiej, Trzaskowski to zbyt mało rozpoznawalni kandydaci do fotela prezydenta stolicy, ale później były wybory prezydenckie i mój punkt widzenia nieco się zmienił.
tomanek53 napisał/a:
Oficjalna kandydatura Trzaskowskiego to jeden z elementów tej gry. Wcześniej Nowoczesna wytypowała Rabieja a PSL ustami swego szefa ogłosiła votum separatum.
Czyli przysłowiowe muchy nie gonią się jeszcze na nic a przynajmniej nie zaczęły.

Wygląda to na dziecinadę. Pewnie Rabiej po uzgodnieniach zostanie wycofany - wszak nie został przecież oficjalnie zgłoszony - a PSL poprze kandydata PO. W wyborach różnie może być, ale PiS nie ma na razie nawet w orbicie zainteresowań dobrego kandydata w Warszawie, więc szanse Trzaskowskiego rosną. Z drugiej jednak strony HGW będzie grilowana do wyborów i jej były szef sztabu będzie się musiał z tymi zarzutami nieustannie mierzyć. Być może przed I lub II turą prokuratura postawi Hance jakieś zarzuty i sprawa przeciągnie się do po wyborach, co rykoszetem może odbić się na poparciu kandydata PO.

tomanek53 

Wysłany: 02-11-17, 22:50   

Na dodatek PiS może zmienić ordynację wyborczą i np. ograniczyć głosowanie tylko do jednej tury.
Prawdę powiedziawszy, nie mam pojęcia jak to wszystko ostatecznie będzie wyglądać, choć jednocześnie nie mam też najmniejszych wątpliwości, że PiS chwyci się każdego sposobu by wybory w Warszawie wygrać.

Osobiście uważam, że zwycięstwo Jakiego nie jest możliwe. Dlatego spodziewam się wystawienia przez PiS innego kandydata, choć sam takiego nie potrafię wytypować.

Dawnymi czasy udało się Kaczyńskiemu wynająć Zytę Gilowską. Może spróbują powtórzyć ten chwyt? :co:
Jeśli tak, to taki kandydat z zaskoczenia pojawi się w ostatniej chwili.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 03-11-17, 20:19   

tomanek53 napisał/a:
Przedwczesny, jak mi się wydaje, choć pewnie taki miał właśnie być.

Może Schetyna chce powtórzyć z Trzaskowskim wariant Dudy. Nie wiem tylko, czy warszawiacy nie postawią tym razem na kandydata niezwiązanego z wielką partią. Niektóre nazwiska powoli już się objawiają.

tomanek53 

Wysłany: 03-11-17, 22:27   

Roberto napisał/a:
Nie wiem tylko, czy warszawiacy nie postawią tym razem na kandydata niezwiązanego z wielką partią
To wielce prawdopodobny scenariusz i nie zdziwiłbym się, gdyby jego realizacja przybrała konkretne kształty.
Natomiast zgłoszenie Trzaskowskiego na rok przed wyborami ma jasny, moim zdaniem, cel.
Zdecydowanie chodzi o to, by internetowy hejt Szefernakera wystrzelał się ze swych skromnych zapasów amunicji zanim kampania wyborcza rozkręci się na dobre.

tomanek53 

Wysłany: 05-11-17, 19:00   

Kevin Spacey i Dustin Hoffman to tylko dwie - ale za to sztandarowe - postaci świata filmu, które zostały ostatnio oskarżone o molestowanie seksualne.
Ciekaw jestem, jak przyjęliście te oskarżenia?? Z oburzeniem, czy pobłażliwością? A może coś pośredniego?

Dla mnie, świat filmu (także i w Polsce) jawi się niemal jak inna planeta. :diabel:
Panująca tam swoboda seksualna, to jakby podstawowy - wręcz anegdotyczny wyróżnik. Na dodatek, zupełnie nie wiadomo, kto jest homo, kto hetero a kto bi - a jak już się wyda - to jest całkiem inaczej niż można było przypuszczać. ;)
Zatem, czy oskarżenia, które niekiedy dotyczą bardzo odległej przeszłości są w porządku, czy też nie bardzo? :co:

wuja 
Według JK - Agent Gestapo

Punkty: 13/43
Wysłany: 05-11-17, 19:50   

tomanek53 napisał/a:
Zatem, czy oskarżenia, które niekiedy dotyczą bardzo odległej przeszłości są w porządku, czy też nie bardzo?

A ja odnoszę wrażenie, że nagle komuś się rozjaśniło, że może coś dodatkowo zarobić, albo jeszcze bardziej wypromować. Teraz, po tylu latach nagle się przypomniało?

tomanek53 

Wysłany: 05-11-17, 20:01   

wuja napisał/a:
A ja odnoszę wrażenie, że nagle komuś się rozjaśniło, że może coś dodatkowo zarobić, albo ....
..... albo się na kimś odegrać, zemścić, itp.

Odnoszę identyczne wrażenie. :yes:

Roberto 
Moderator

Wysłany: 06-11-17, 18:11   

Od kilku tygodni jednym z tematów jest rekonstrukcja rządu. Na czym wg Was ta "dobra zmiana" będzie polegała i czy dotknie również panią premier?

tomanek53 

Wysłany: 06-11-17, 21:53   

Roberto napisał/a:
Od kilku tygodni jednym z tematów jest rekonstrukcja rządu ...
... i całkiem niepotrzebnie skupia uwagę mediów, doskonale przykrywając o wiele bardziej istotne wydarzenia.
Media nabrały się na ten wybieg, a szkoda, bo rekonstrukcja będzie kosmetyczna, nawet wtedy, gdy Szydło się nie utrzyma.
Na dodatek, w miarę upływającego czasu rosną oczekiwania wobec tej nowej zmiany. Tym większe będzie rozczarowanie.
Rządzi, jak to powszechnie wiadome, Kaczyński. Szydło nie została premierem dlatego, że dysponuje cechami, które ją do tego stanowiska predysponują. :no:
Szydło została powołana na stanowisko premiera dlatego, że nie ma żadnych takich predyspozycji. Ma słuchać co Kaczyński każe - tyle!
Identycznie jest z Dudą, który ostatnio zaczął, co prawda, nieco wierzgać - ale został już spacyfikowany.
Gdyby Duda miał jakieś cechy, które choćby w części były przydatne na stanowisku prezydenta, to by nim nie został. Kaczyński dobrze wiedział kogo wystawia w wyborach na najwyższe stanowisko w państwie.

Najgorsze jest to, że zagrożeni dymisją ministrowie zaczęli szaleć! Chcąc przypodobać się Kaczyńskiemu, tzw. rzutem na taśmę, przeginają w odgadywaniu upodobań "naczelnika".
Zatem, np. Niemców należy koniecznie doobrazić, a najlepiej tych, którzy najbardziej nas bronią przed kompletną marginalizacją w UE.
Mam też płochą nadzieję, że ku uciesze Putina nie wywołamy przypadkiem wojny z Ukrainą!

Czy Kaczyński zostanie premierem? Po prawdzie, to wszystko jedno. Formalnie, czy też z tylnego siedzenia, i tak będzie rządził nadal.
Wygodniej będzie mu zostawić Szydło, lub zastąpić ją innym figurantem bez właściwości. Ale być może uznał, że jego obecność w rządzie jest konieczna!
Tak, czy siak, przedpole sobie przygotował. Powiększył przewagę PiS w parlamencie przejmując kilku posłów Kukiz15 i PSL. Po co mu to?
Po pierwsze, przewaga sejmowa wielka nie jest. Po drugie, na wypadek, gdyby któryś z ministrów zaczął fikać i zagroził odejściem wraz z popierającymi go posłami - jak, np. Szyszko lub Macierewicz, ewentualnie Ziobro (który lobbuje za pozostawieniem Szydło!).

Kto odejdzie z całą pewnością? Kempa, Zalewska i Adamczyk. Być może Szyszko, choć nie wiadomo jak zareaguje na to Rydzyk i środowiska Gazety Polskiej.
Macierewicz? Jeżeli już, to awansuje na wyższe stanowisko. :diabel:

Do 16-tego listopada z całą pewnością żadnych "rekonstrukcji" nie będzie. :no:

Roberto 
Moderator

Wysłany: 06-11-17, 22:36   

tomanek53 napisał/a:
Roberto napisał/a:
Od kilku tygodni jednym z tematów jest rekonstrukcja rządu ...
... i całkiem niepotrzebnie skupia uwagę mediów, doskonale przykrywając o wiele bardziej istotne wydarzenia.

Pełna zgoda.
tomanek53 napisał/a:
Czy Kaczyński zostanie premierem? Po prawdzie, to wszystko jedno. Formalnie, czy też z tylnego siedzenia, i tak będzie rządził nadal.
Wygodniej będzie mu zostawić Szydło, lub zastąpić ją innym figurantem bez właściwości. Ale być może uznał, że jego obecność w rządzie jest konieczna!

Myślę, że pani premier pozostanie na stanowisku. Przede wszystkim dlatego, że ten wariant z punktu widzenia partii się sprawdza. B. Szydło ma w elektoracie więcej zwolenników niż przeciwników, nie budzi tak negatywnych emocji jak Kaczyński, a, co za tym idzie, gwarantuje stabilne poparcie w sondażach. Po drugie, jest młodsza, mniej politycznie zużyta, przez to bardziej odporna na ciosy. No chyba że ambicje prezesa wezmą górę, ale byłby to strzał w kolano.
tomanek53 napisał/a:
Kto odejdzie z całą pewnością? Kempa, Zalewska i Adamczyk. Być może Szyszko

Moim zdaniem wyleci Waszczykowski, może Radziwiłł, Szyszko i Streżyńska. Minister Streżyńska najmniej pasuje do tej personalnej układanki, a jest jednocześnie jednym z najbardziej kompetentnych ministrów, ale, no właśnie, ma w wielu kwestiach swoje zdanie, którego nie ukrywa, przez co naraża się na ataki ze strony pisowskich akolitów. O Waszczykowskim można napisać wszystko, z wyjątkiem tego, że jest dyplomatą. Porusza się w polityce zagranicznej jak słoń w składzie porcelany. Wezwał na dywanik chyba wszystkich ambasadorów sąsiednich państwa i po prostu nie ma żadnych osiągnięć w swoim resorcie. Radziwiłł może zostanie oszczędzony, bo PiS nie ma pomysłu i przede wszystkim pieniędzy na służbę zdrowia, więc ktoś taki, spoza pisowskiego środowiska, kto będzie zbierał cięgi za brak reform i jednocześnie nie doprowadzi do gwałtownego spadku poparcia w sondażach, jest im na rękę.
Generalnie wielkich zmian się nie spodziewam, raczej będzie to wymiana 1-3 ministrów.

tomanek53 

Wysłany: 06-11-17, 23:43   

Roberto napisał/a:
No chyba że ambicje prezesa wezmą górę ....
Nie sądzę by ambicje Kaczyńskiego grały tu jakąkolwiek rolę. Jeżeli prezes przejmie tekę premiera, to z całkiem innych powodów.
Przede wszystkim, by pilnować frakcji w PiS, zwłaszcza tych najsilniejszych, czyli Ziobry i Macierewicza, co by nikomu do głowy nie przyszło umocnić się ponad miarę wyznaczoną mu przez Kaczyńskiego i broń Boże bruździć - niezależnie od tego, co prezes zamierza czynić w przyszłości.
Roberto napisał/a:
Waszczykowski, może Radziwiłł, Szyszko i Streżyńska
Waszczykowski i Radziwiłł? Raczej Waszczykowski, jeżeli miałby zastąpić go prezydencki minister Szczerski, co zostało pewnie dogadane podczas słynnych wizyt prezesa w Belwederze, wraz z obietnicą przejęcia przez prezydenta polityki zagranicznej w zakresie możliwym do sterowania przez Kaczyńskiego.

Natomiast Szyszko ma za sobą Radio Maryja, zatem usunięcie go będzie dla "naczelnika" ryzykowne.
Streżyńska? Zawsze lubiłem dbać o wizerunek ;) zatem nie mieści mi się w głowie, by można było pozbywać się z rządu fachowego ministra i narazić na zarzut stawiania wierności przed kompetencjami.

tomanek53 

Wysłany: 25-11-17, 18:29   

Katarzyna Lubnauer została przewodniczącą Nowoczesnej, uzyskując przewagę 9-ciu głosów nad twórcą tej partii i jej dotychczasowym przewodniczącym, Ryszardem Petru.

To dobrze, gdyż parlamentarna kariera Nowoczesnej wypracowała wizerunek partii energicznych, walecznych i nadzwyczaj pracowitych kobiet, które błyskawicznie stały się powszechnie rozpoznawalne i co ważniejsze, nadzwyczaj pozytywnie oceniane.

Zmiana na stanowisku lidera była konieczna, gdyż od czasu, gdy służbom specjalnym, działającym na polecenie Kamińskiego i Błaszczaka, udało się sfotografować Ryszarda Petru w dość niezręcznej dla niego sytuacji, a wykonane z ukrycia zdjęcia posłużyły do przyklejenia Petru tzw. "gęby", dwulicowca i obłudnika - a to głównie przyczyniło się do niezasłużonego spadku popularności i poparcia społecznego dla tej partii.

Nowoczesnej życzę jak najlepiej, choć obawiam się nieco reakcji Petru i tarć wewnątrz partii, gdyż głosy delegatów rozłożyły się pomiędzy faworytami do fotela przewodniczącego praktycznie po połowie.
Tak, czy siak, Petru musi w partii pozostać i to na godnym stanowisku.

Niemniej jednak najbliższe godziny i dni będą dla niego życiowym sprawdzianem.
Albo pokaże klasę - na co liczę i czego jestem niemal pewien - albo niestety nie.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 26-11-17, 20:55   

Myślę, że dobrze się stało, iż doszło do zmiany na fotelu szefa Nowoczesnej. Partia od ponad roku dryfowała w nieznanym kierunku, coraz bardziej rozmieniając na drobne swoje poparcie. Czy K. Lubnauer będzie dobrym liderem? Tego nie wiem, na pewno jednak w najbliższych miesiącach będzie musiała wykazać się wieloma umiejętnościami, aby zachować spójność i jednolitość partii, zyskiwać poparcie społeczne i jeszcze prowadzić dialog z PO. Jednocześnie nie wyobrażam sobie sytuacji, że Petru znajduje się poza Nowoczesną. To by oznaczało rozłam i dalszą degrengoladę. Tak, jak nie było partii Palikota bez Palikota, tak nie ma Nowoczesnej bez jej założyciela.

tomanek53 

Wysłany: 26-11-17, 21:30   

Roberto napisał/a:
Czy K. Lubnauer będzie dobrym liderem?

Póki co, pokazała, że jest elokwentnym i błyskotliwym mówcą. Pytana przez dziennikarzy o najrozmaitsze kwestie związane z przyszłością partii, odpowiadała szybko, logicznie i na temat.
To rzadkość w naszej, pożal się Boże, polityce. :diabel:

Roberto 
Moderator

Wysłany: 26-11-17, 22:37   

tomanek53 napisał/a:
Póki co, pokazała, że jest elokwentnym i błyskotliwym mówcą. Pytana przez dziennikarzy o najrozmaitsze kwestie związane z przyszłością partii, odpowiadała szybko, logicznie i na temat.

I to jest chyba jedna z niewielu przewag, które nowa liderka ma nad Petru.

tomanek53 

Wysłany: 26-11-17, 23:05   

Aprobuję wymianę Petru na Lubnauer bynajmniej nie dlatego, że zalety którejś z tych osób przeważają nad zaletami drugiej, tylko dlatego, że .....
tomanek53 napisał/a:
Zmiana na stanowisku lidera była konieczna, gdyż od czasu, gdy służbom specjalnym, działającym na polecenie Kamińskiego i Błaszczaka, udało się sfotografować Ryszarda Petru w dość niezręcznej dla niego sytuacji, a wykonane z ukrycia zdjęcia posłużyły do przyklejenia Petru tzw. "gęby", dwulicowca i obłudnika - a to głównie przyczyniło się do niezasłużonego spadku popularności i poparcia społecznego dla tej partii.

Ale dzięki, że dostałem od Ciebie szansę by raz jeszcze powtórzyć tą tezę. :D

Roberto 
Moderator

Wysłany: 26-11-17, 23:16   

Fakt, że w przypadku K. Lubnauer istnieje mniejsze ryzyko popełnienia jakiegoś błędu, ale będzie pod obstrzałem z zewnątrz i z wewnątrz. Podejrzewam, że szukanie haków już się rozpoczęło. Ja jednak ciągle szukam odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób pani Lubnauer może przyciągnąć do Nowoczesnej wyborców, skoro nawet jej dotychczasowe wyniki wyborcze nie były zbyt imponujące. Nie ma też osobowości, która by porwała ludzi en masse. To nie jest, w przeciwieństwie do Petru, typ lidera.

Bogdan 
Bogdan

Otrzymał 2 punktów
Wysłany: 27-11-17, 09:17   

Cytat:
Fakt, że w przypadku K. Lubnauer istnieje mniejsze ryzyko popełnienia jakiegoś błędu,

Popełniają je wszyscy, to tylko kwestia czasu.

Mimo wszystko, stało się jednak dobrze,że wizytówką (Nowoczesnej) została Lubnauer. Ja jednak byłem przekonany,że Kamila Gasiuk Piechowicz,ale to tylko moje spekulacje.

tomanek53 

Wysłany: 27-11-17, 11:44   

Roberto napisał/a:
Podejrzewam, że szukanie haków już się rozpoczęło
To więcej niż pewne. Być może pradziadek pani Katarzyny był Niemcem, lub co gorsza, Niemcem rosyjskiego pochodzenia, służącym w Luftwaffe. :mrgreen:
Roberto napisał/a:
Nie ma też osobowości, która by porwała ludzi en masse
Nie sądzę. :no: Lubnauer to jedna z dwóch, obok Gasiuk Pihowicz, najbardziej rozpoznawalnych kobiet, działających w Nowoczesnej.
Spotkałem ją kiedyś w centrum handlowym M1 w Łodzi. Bez wahania podszedłem, przeprosiłem i zapytałem czy mogę uścisnąć jej rękę.
Podała mi ją energicznym gestem ze szczerym uśmiechem na twarzy. Dziękuję za Waszą postawę w Sejmie. Głosowałem na panią i nie zawiodłem się - dziękuję raz jeszcze. :czarodziej:
Roberto napisał/a:
To nie jest, w przeciwieństwie do Petru, typ lidera
Pożyjemy, zobaczymy. Niemniej jednak, jestem dobrej myśli.
Lubnauer jest matematykiem. Konkretna, bardzo sprawna intelektualnie, elokwentna, świetna werbalnie - to znakomite kwalifikacje na lidera, być może przyszłego premiera. :yes:

Gdyby tak postawić przy niej Szydło, nikt nie miałby wątpliwości, kto jest szefem, a kto tylko tutaj sprząta. :D

Roberto 
Moderator

Wysłany: 04-12-17, 22:19   

A propos pani Szydło, RMF podaje, że na stanowisku premiera zastąpi ją Morawiecki: http://www.rmf24.pl/fakty...zy-,nId,2473514 .

tomanek53 

Wysłany: 05-12-17, 00:02   

Pomijając już fakt, że mam szczerze dosyć zastępczej dyskusji o rekonstrukcji rządu, to nie sądzę by Morawiecki mógł zastąpić Szydło. :no:
Po pierwsze dlatego, że jest typowym, pisowskim najemnikiem - bez żadnego zaplecza w partii.

Musiałby zatem zostać kolejnym niesamodzielnym premierem, na co Morawiecki się nie zgodzi ze względów ambicjonalnych.
Wystarczy mu jedynowładztwo gospodarczo finansowe, gdzie nikt mu nosa nie wtyka, poza żądaniami wyszukiwania źródeł finansowania kolejnych politycznych korupcji Kaczyńskiego, jak 500+, obniżenie wieku emerytalnego, płace minimalne, kwoty wolne od podatku, itp, itd.

On doskonale wie, że tego nie da się zrobić, zwłaszcza wobec niemal zerowego poziomu nowych inwestycji i polityki zagranicznej rządu, która prowadzi nieuchronnie do przykręcenia dopływu środków unijnych a być może, bardzo poważnego ich ograniczenia.

Póki co, gospodarka się kręci w oparciu o doskonałą koniunkturę i sztucznie nakręconą konsumpcję, choć pierwsze kłopoty już widać na horyzoncie, jak choćby poważny wzrost cen podstawowych produktów spożywczych.
Nie ma też się co dziwić, że polscy przedsiębiorcy nie chcą inwestować, a nawet przenoszą wolne środki do banków niezależnych od PiS, lub poza granice kraju.

No bo jakie mają perspektywy ludzie, którzy chcieliby zainwestować pieniądze w państwie Kaczyńskiego? Zdać się na sprawiedliwość Ziobry? Na kolejne komisje typu Patryka Jakiego, które będą orzekały, kto ma prawo w Polsce zachować własność, a kto ją utraci?? :hahaha:
Przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę, że jak zabraknie źródeł finansowania dla pisowskiego etatyzmu, to jedynym sposobem pozyskania środków będzie dla Morawieckiego złupienie polskiej klasy średniej (znienawidzonej elity!), czyli przede wszystkim ich - przedsiębiorców! :diabel:

Jedynym motywem przyjęcia funkcji premiera przez Morawieckiego mogła by być ucieczka przed opisaną wyżej katastrofą.
Ale nie sądzę by uciekł w tę stronę, gdzie czeka na niego odpowiedzialność za podejmowane decyzje, które na dodatek będą mu narzucone. :no:

Odpowiedz do tematu