Witamy na forum miasta Gniezno Zapraszamy do REJESTRACJI
Get the Flash Player to see this rotator.
FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Statystyki Rejestracja Zaloguj Album

Poprzedni temat | Następny temat
Rady Osiedlowe - kilka ważnych pytań !

Czy Rady Osiedlowe są potrzebne?
Zdecydowanie tak
0%
 0%  [ 0 ]
Tak, ale przy uwzględnieniu pewnych zmian
100%
 100%  [ 5 ]
Zdecydowanie nie
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 5
Wszystkich Głosów: 5

Autor Wiadomość
Roberto 
Moderator

Punkty: 16/12
Wysłany: 12-12-08, 18:41   Rady Osiedlowe - kilka ważnych pytań !

W Gnieźnie działa 12 Rad Osiedlowych. Zakres obowiązków tych organów ujęty został w Statucie Osiedla miasta Gniezna z dnia 10 marca 2008 roku:
Cytat:
R O Z D Z I A Ł II

Organizacja i zakres działania.

§ 3.

1. Organami osiedla są :

1) Rada Osiedla zwana dalej Radą,

2) Zarząd Osiedla zwany dalej Zarządem.

2. Kadencja Rady i Zarządu trwa 4 lata, Rada Miasta może postanowić o skróceniu bądź wydłużeniu kadencji.

3. Do czasu wyboru nowej Rady mieszkańców Osiedla reprezentuje Zarząd.

§ 4.

1. Rada jest organem uchwałodawczym .

2. Zarząd jest organem wykonawczym.

§ 5.

1. Do zadań Organów Osiedla należy :

1) przedstawienie w ciągu 6-ciu miesięcy od dnia wyborów projektu statutu Osiedla

2) podejmowanie uchwał w sprawach Osiedla w ramach przyznanych kompetencji,

3) współuczestnictwo w organizowaniu i przeprowadzaniu przez Radę Miasta konsultacji projektów uchwał Rady Miasta w sprawach o podstawowym znaczeniu dla mieszkańców osiedla ( plany zagospodarowania, projekt budżetu Miasta, nazwy ulic, placów i rond oraz planowanych inwestycji),

4) organizowanie przedsięwzięć w zakresie kultury, sportu i rekreacji oraz opieki zdrowotnej, a także innych prac na rzecz osiedla.

5) występowanie z wnioskami do Rady Miasta i Prezydenta Miasta o rozpatrzenie spraw, których załatwienie wykracza poza możliwości mieszkańców Osiedla,

6) współpraca z radnymi z terenu Osiedla w zakresie organizacji spotkań z wyborcami, dyżurów oraz kierowanie do nich wniosków dotyczących osiedla,

7) realizacja zadań w zakresie bezpieczeństwa publicznego mieszkańców we współpracy z Policją, Strażą Miejską oraz Strażą Pożarną.

2. Rada w szczególności opiniuje projekty uchwał w części dotyczącej Osiedla w sprawach :

a) planów zagospodarowania przestrzennego,

b) innych projektów przepisów prawa miejscowego,

c) innych projektów uchwał Rady Miasta.

3. Rada może upoważnić Zarząd do występowania w imieniu mieszkańców Osiedla ww/w sprawach.

Zakres obowiązków niby nie tak mały, ale jak wygląda stopień ich realizacji, to już odrębna sprawa. Nie ma też co ukrywać, że zainteresowanie działalnością Rad Osiedlowych, jak i sama działalność w tych radach nie cieszy się wśród mieszkańców Gniezna zbyt dużą popularnością. Widać to choćby po wyborach do tych organów, gdzie na niektórych osiedlach trudno było skompletować pełen skład Rady. Rada Osiedla w myśl Statutu może opiniować projekty uchwał w sprawach w/w i występować z wnioskami do RM i prezydenta o "rozpatrzenie spraw, których załatwienie wykracza poza możliwości mieszkańców Osiedla". Istotny z punktu widzenia każdego mieszkańca Osiedla jest także paragraf 5, punkt 3 Statutu, który brzmi:
3) współuczestnictwo w organizowaniu i przeprowadzaniu przez Radę Miasta konsultacji projektów uchwał Rady Miasta w sprawach o podstawowym znaczeniu dla mieszkańców osiedla ( plany zagospodarowania, projekt budżetu Miasta, nazwy ulic, placów i rond oraz planowanych inwestycji),
Jednak jak to się ma do rzeczywistego wpływu Rady Osiedla na RM, to widać choćby na podanym przykładzie: http://www.informacjeloka..._id=5&topicid=2
Pytania zatem nasuwają się same: Czy Rady Osiedli są potrzebne? Czy ich zakres działania jest właściwy? Czy za działalność w RO radny powinien otrzymywać dietę? Co zmienić, aby zainteresowanie społeczne działalnością Rad i kandydowaniem do samych Rad było większe? Co wreszcie uczynić, aby funkcjonowanie tych organów nie kojarzyło się tylko z organizowaniem festynów dla dzieci? Pytań jak zwykle wiele, pochylmy się nad tym zagadnieniem.
Cały Statut: http://www.piekary-gniezno.pl/?page_id=24 Rady Osiedlowe Gniezna: http://gnieznoum.bip.e-zeto.com/public/?id=49788

Roberto 
Moderator

Wysłany: 13-12-08, 12:27   

Jak oceniacie działalność swoich Rad Osiedlowych?

Floyd 
Niesforni jesteście

Punkty: 3/1
Wysłany: 15-12-08, 22:45   

Wiem że na mojej dzielnicy taka jest, ale ... nie poza tym. Nie wiem co opiniuje, chyba nie ma strony w internecie, nic nie słyszałem o jej działalności, nie miałem żadnej ankiety, nie wiem kto w niej zasiada. Wydaję mi się że rady to fikcja. Nie opiniują projektów uchwał w RM, nie ma przedstawicieli, nie dyskutują na publicznym forum o problemach dzielnicy. Jak to jest u Ciebie Roberto ?
Postaw punkt autorowi tego posta

Roberto 
Moderator

Wysłany: 19-12-08, 17:40   

Cytat:
Jak to jest u Ciebie Roberto ?

Podobnie, wiem, że istnieje. I to nie jest tak, jak niektórzy sugerują, iż z powodu niskiego zainteresowania społecznego działalnością tych organów one działają, jak działają. Sama władza samorządowa ma do nich lekceważący stosunek, tak naprawdę nie traktuje ich do końca poważnie, zatem nie ma się co dziwić, że także mieszkańcy wykazują niewielkie zainteresowanie ich działaniem. My możemy tu narzekać na funkcjonowanie konkretnych rad osiedlowych, wytykać kiepską komunikację ze społecznością (tylko jedna rada ma stronę internetową!!!), brak zaangażowania, itp., tylko po co, skoro te "ciała", pomimo pewnych możliwości oddziaływania na RM ujętych w Statucie, nie mają dostatecznej siły przebicia, ich wnioski są często lekceważone. Jeżeli doprowadzimy do sytuacji, w której RO będą miały rzeczywisty, a nie tylko pozorny, wpływ na otaczającą je rzeczywistość, to zainteresowanie społeczne działalnością takich organów wzrośnie. Jeżeli dodatkowo poparte to zostanie umiejętną komunikacją z mieszkańcami (kampania społeczna, strona internetowa, plakaty, ogłoszenia zachęcające do aktywnego udziału), a do Rad wybierani będą społecznicy, a nie politycy-karierowicze, to także autorytet samych Rad się zwiększy. Ja nie chcę, żeby RO kojarzona była tylko z organizowanym raz do roku festynem.

Floyd 
Niesforni jesteście

Wysłany: 19-12-08, 21:58   

Czy radni rad osiedlowych otrzymują wynagrodzenie ?

Roberto 
Moderator

Wysłany: 19-12-08, 21:59   

Cytat:
Czy radni rad osiedlowych otrzymują wynagrodzenie ?

Z tego co mi wiadomo, to nie otrzymują.

Floyd 
Niesforni jesteście

Wysłany: 30-12-08, 21:25   

Rady osiedlowe świetnie sobie radzą w Poznaniu, same decydują na co wpłyną przynależne dzielnicy środki a dziś np. przekazały władze z Ratajskich osiedli Kię Reed, ostatnio rada osiedla Wilda dała lokalnemu posterunkowi Toyotę Yaris.

ThousendYears 

Wysłany: 06-08-09, 09:58   

Strona rady Osiedla Tysiąclecie:
http://www.otostrona.pl/r...iemiastagniezna

Jest to strona tymczasowa. Kiedy tylko znajdę trochę czasu, wykonam stronę z prawdziwego zdarzenia.
Kandydowałem do rady, m.in. właśnie z myślą o stworzeniu takiej strony. Zamysł stworzenia takiej witryny powstał zatem, jeszcze zanim zostałem radnym osiedla. Jednak dopiero z dniem, w którym zostałem wybrany do Rady, zacząłem o tym myśleć na poważnie. Niestety obowiązki, oraz brak sprzętu nie pozwalają na wiele. Wygospodarowałem sobie jednak trochę czasu, i wykonałem stronę o najniezbędniejszych, najistotniejszych funkcjach, spełniających elementarne wymogi.

Co do wpisów powyżej: Radny osiedlowy pełni swoje obowiązki społecznie, zatem nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Jednak różnie to bywa. Odsyłam do stron internetowych rad osiedlowych w innych miastach. W tych większych zdarza się, iż radnemu osiedla może przysługiwać dieta. Ale to już zależy od danego miasta.

Rady Osiedlowe Gniezna:
http://gniezno.eu/strona3...ask=view&id=960
oraz:
http://gnieznoum.bip.e-zeto.com/public/?id=49788

Roberto 
Moderator

Wysłany: 06-08-09, 13:29   

Bardzo cieszę się z tego głosu, gdyż pobrzmiewa w nim nuta odpowiedzialności za los osiedla.
Cytat:
Jest to strona tymczasowa. Kiedy tylko znajdę trochę czasu, wykonam stronę z prawdziwego zdarzenia.
Kandydowałem do rady, m.in. właśnie z myślą o stworzeniu takiej strony. Zamysł stworzenia takiej witryny powstał zatem, jeszcze zanim zostałem radnym osiedla. Jednak dopiero z dniem, w którym zostałem wybrany do Rady, zacząłem o tym myśleć na poważnie.

Mnie się wydaje, że to jest w ogóle sprawa kluczowa. W jaki sposób najłatwiej komunikować się ze społeczeństwem, prezentować poczynione działania, przedstawiać inicjatywy i zachęcać mieszkańców do współdziałania jeżeli nie właśnie za pomocą strony internetowej. Najważniejsze, że coś ruszyło w tym zakresie w Waszej RO. Jest to dopiero jakiś zalążek, ale od czegoś trzeba zacząć. W razie trudności myślę, że można się oprzeć na informatykach UM. Zdaje się zresztą, iż RM deklarowała pomoc RO w zakresie usług informatycznych -konkretnie kwestii związanej właśnie z uruchomieniem strony internetowej.
Cytat:
Radny osiedlowy pełni swoje obowiązki społecznie, zatem nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Jednak różnie to bywa.

Uważam, że radny RO powinien otrzymywać choćby symboliczną dietę. Jeżeli praca nie jest doceniana, to jakość tej pracy jest, jaka jest, czyli różna. Powinien też mieć większy wpływ, dysponować większymi środkami na realizację zadań statutowych. I na koniec mam takie osobiste pytanie: czy tak wyobrażałeś sobie pracę w RO Tysiąclecia i, czy jakoś realizujesz się w tej roli radnego?

Roberto 
Moderator

Wysłany: 04-11-11, 18:50   

W przyszłym roku odbędą się wybory do Rad Osiedlowych. W jakim kierunku powinny pójść zmiany w umocowaniu tych ciał, zarówno na poziomie samorządowym, jak i ustawowym, żeby ich działalność była dostrzegana i doceniana przez społeczności lokalne? Jaki zakres kompetencji powinny posiadać Rady Osiedlowe, aby, z jednej strony nie dublować zadań Rady Miasta, z drugiej zaś mieć realny wpływ na sprawy swojego osiedla?

newager 
IGNORE MODE: ON

Wysłany: 04-11-11, 20:24   

Roberto napisał/a:
wybory do Rad Osiedlowych
Pic na wodę. Funkcje są raczej honorowe, ale i tak osoby w nich zasiadające przyrosły do stołków. W poprzedniej kadencji chciałem wystartować. Nie uzyskałem ŻADNYCH informacji ani pomocy w tym zakresie. Nawet nie wiedziałem kiedy, gdzie i jak mogłe wykorzystać czynne prawo wyborcze.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 04-11-11, 21:55   

Cytat:
W poprzedniej kadencji chciałem wystartować.

Rozumiem, że tym razem chęci zabraknie. =]
Cytat:
Nie uzyskałem ŻADNYCH informacji ani pomocy w tym zakresie. Nawet nie wiedziałem kiedy, gdzie i jak mogłe wykorzystać czynne prawo wyborcze.

No i to jest właśnie dramat. UM w tym zakresie działa tak, że szkoda się nawet rozpisywać.

newager 

Wysłany: 04-11-11, 21:57   

Roberto napisał/a:
Rozumiem, że tym razem chęci zabraknie.
Raczej tak. Od jakiegoś czasu w Gnieźnie tylko śpię ;]

Roberto 
Moderator

Wysłany: 18-06-12, 15:31   

Na najbliższej, tj. XXIV, sesji Rady Miasta Gniezna, która odbędzie się w 20 czerwca 2012 roku w „Sali sesyjnej” Starego Ratusza przy ul. B. Chrobrego 41 o 14.00, radni podejmą uchwałę w sprawie zarządzenia wyborów do organów samorządu mieszkańców i podziału miasta Gniezna na osiedla będące terenem działania rad osiedlowych samorządu mieszkańców - patrz p. 12 porządku obrad. http://gniezno.naszemiast...fa39fa70b,1,3,8

Roberto 
Moderator

Wysłany: 01-07-12, 09:46   

Cytat:
W tym roku kończą się czteroletnie kadencje Rad Osiedlowych. Radni podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie zarządzenia wyborów do organów samorządu mieszkańców i podziału miasta Gniezna na osiedla będące terenem działania rad osiedlowych samorządu mieszkańców. Termin zakończenia wyborów został wyznaczony na 31 października, a zebrania sprawozdawczo-wyborcze odbywać się będą na przełomie września i października. W Gnieźnie działa dwanaście osiedli: Stare Miasto, Tysiąclecie, Winiary, Arkuszewo, Kawiary-Osiniec, Grunwaldzkie, Pustachowa-Kokoszki, Dalki, Piekary, Skiereszewo, Konikowo i Róża. Mieszkańcy zainteresowani udziałem w wyborach do rad wcześniej muszą zebrać odpowiednią liczbę podpisów wśród mieszkańców.

Źródło: "Przemiany na szlaku piastowskim", nr 26, s. 6.

newager 

Wysłany: 01-07-12, 10:23   

Próbowałem w poprzedniej kadencji. Teraz nie mam na to czasu.

nansen 

Punkty: 6/6
Wysłany: 03-07-12, 09:59   

W Gnieźnie skutecznie zdławiono wszelkie inicjatywy do działania ruchów miejskich . Rady są upolitycznione, sponsorowane przez notabli partyjno-samorządowych; I tych notabli zachcianki realizujące i przyklepujące

Roberto 
Moderator

Wysłany: 03-07-12, 20:09   

Rady Osiedlowe w Gnieźnie mają przede wszystkim niewielkie kompetencje. I bynajmniej te ograniczenia nie wynikają tylko z ustawy, bo przecież w wielu miastach RO dysponują dużo większymi możliwościami działania. Taki układ jest bardzo wygodny dla władzy, ponieważ sprawia wrażenie otwartości na aktywność społeczną przy jednocześnie kompetencyjnym wykluczeniu tych ciał. Samo upolitycznienie RO nie musi być natomiast złe. Ludzie z politycznymi powiązaniami teoretycznie mogą więcej zdziałać dla swoich dzielnic pod warunkiem, że cokolwiek mogą zrobić poza mocno okrojonym opiniowaniem i słaniem do UM roszczeniowych pism, których z reguły nie traktuje się tam poważnie. Co zatem uczynić, żeby RO były bardziej mobilne i dysponowały większymi możliwościami oddziaływania na osiedlową rzeczywistość?
Cytat:
Próbowałem w poprzedniej kadencji. Teraz nie mam na to czasu.

Gdybym Cię nie znał choćby z tej forumowej działalności ("List otwarty dot. działalności MPK Gniezno" itd.), to bym pomyślał, że zachowujesz się jak ludzie z jednego z kazań P. Skargi, którzy troszczą się tylko i wyłącznie o własne tobołki (życie prywatne i zawodowe):
Cytat:
Gdy okręt tonie, a wiatry go przewracają, głupi tłomoczki i skrzynki swoje opatruje i na nich leży, a do obrony okrętu nie idzie, i mniema, że się sam miłuje, a on się sam gubi. Bo gdy okręt obrony nie ma, i on ze wszytkim, co zebrał, utonąć musi.

Tymczasem, głosi dalej kaznodzieja,
Cytat:
gdy swymi skrzynkami i majętnością, którą ma w okręcie, pogardzi, a z innymi się do obrony okrętu uda, swego wszytkiego zapomniawszy: dopiero swe wszytko pozyskał i sam zdrowie swoje zachował. Ten namilszy okręt ojczyzny naszej wszytkich nas niesie, wizytko w nim mamy, co mamy. Gdy się z okrętem źle dzieje, gdy dziur jego nie zatykamy, gdy wody z niego nie wylewamy, gdy się o zatrzymanie jego nie staramy, gdy dla bezpieczności jego wszytkim, co w domu jest, nie pogardzamy: zatonie, i z nim my sami poginiemy. W tym okręcie macie syny, dzieci, żony, imienia, skarby, wszytko, w czym się kochacie. W tym tak wiele dusz jest, ile ich to królestwo i państwa przyłączone mają.

http://literat.ug.edu.pl/skarga/0002.htm
Ostatnio Ziemkiewicz się do tego fragmentu często odwołuje, ale przywołałem go dlatego, żeby uświadomić, jak niewielu młodych właśnie z braku czasu garnie się do pracy w RO. Wyszło może nieco patetycznie, ale lepszy dobry patos niż ironia niskich lotów a la Wojewódzki.
Ostatnio zmieniony przez Roberto 03-07-12, 20:53, w całości zmieniany 1 raz  

newager 

Wysłany: 03-07-12, 20:49   

Roberto napisał/a:
Co zatem zrobić (...)?
Zlikwidować, a tych kilkanaście tysięcy złotych, które przeznaczamy rocznie na ich funkcjonowanie, przeznaczyć na dożywianie dzieci w szkołach. Po co nam twór parasamorządowy, który nie ma kompetencji? Żeby członkowie mogli sobie wpisać w CV 20 lat zasaiadnia w radzie?

Roberto 
Moderator

Wysłany: 03-07-12, 20:57   

Cytat:
Zlikwidować

Co w zamian? Jak budować tzw. kapitał społeczny?

newager 

Wysłany: 04-07-12, 06:17   

Roberto napisał/a:
Co w zamian?
Jakie "w zamian"? Skoro RO nic nie robią, to po co tworzyć w ich miejsce inne nic nierobiące jednostki? Najpierw trzeba zmienić mentalność urzędników naszego magistratu. A najlepiej zmienić urzędników na takich, którzy będą mieli pomysł na rozwój miasta.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 05-07-12, 10:31   

Cytat:
A najlepiej zmienić urzędników na takich, którzy będą mieli pomysł na rozwój miasta.

Urzędnicy, którzy coś kreują? To chyba jakiś żart. System jest tak skonstruowany, że ich profil działalności oscyluje głównie wokół administrowania, kontrolowania i karania. Działalnością na rzecz społeczności lokalnej niech zajmą się społecznicy. Problem tkwi w tym, że muszą mieć do tego odpowiednie narzędzia, a w Gnieźnie zbyt wielu ich niestety nie mają. To wina władzy, która nie stwarza możliwości do angażowania się w życie społeczne. Bierną, niczego nieświadomą masą łatwiej się rządzi.

Wolf 
NIEMIŁY FACET!

Wysłany: 05-07-12, 14:26   

Roberto napisał/a:
Bierną, niczego nieświadomą masą łatwiej się rządzi.

od dawien dawna do dziś...

a jak mieszkańcowi coś się nie podoba i składa skargę, to jest "roszczeniowy i ogólnie be!

newager 

Wysłany: 05-07-12, 16:23   

Roberto napisał/a:
Urzędnicy, którzy coś kreują? To chyba jakiś żart.
To nie żart. Wiem to po sobie.
Roberto napisał/a:
Problem tkwi w tym, że muszą mieć do tego odpowiednie narzędzia, a w Gnieźnie zbyt wielu ich niestety nie mają.
To to jest sedno problemu. Zapewne wiesz jak działają RO w Poznaniu. Weźmy np. Dni Łazarza. "Festyny" GSM przy tym nie istnieją (jeśli w ogóle jeszcze istnieją).

newager 

Wysłany: 05-07-12, 19:02   

Oto siła przebicia Rad Osiedli w Poznaniu:

Cytat:
W trakcie Euro 2012 nocna linia tramwajowa numer N21 została wydłużona i kursowała przez Nowe Miasto. Mieszkańcy ratajskich osiedli chcieliby, żeby trasa N21 została zmieniona na stałe. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest również Zarząd Transportu Miejskiego, ale do tej pory nie zgadzali się na to mieszkańcy Polanki.

Z inicjatywą przedłużenia trasy N21 wyszła Rada Osiedla Chartowo - Rada Osiedla Chartowo, zainteresowana pozostawieniem na stałe przebiegu nocnej linii tramwajowej z czerwca 2012 roku, skontaktowała się z Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu w celu uzyskania informacji, czy takie rozwiązanie jest możliwe. Otrzymaliśmy odpowiedź, że jest to wysoce prawdopodobne, jednakże potrzebne jest poparcie jednostek pomocniczych Miasta oraz innych zainteresowanych podmiotów, na terenie których linia ta będzie przebiegać – informuje Wojciech Chudy, przewodniczący Rady Osiedla Chartowo.

Radni z Chartowa wskazują, że dzięki przedłużeniu nocnego tramwaju udałoby się rozładować potoki pasażerskie w autobusach nocnych, a Poznań zyskałby bezpośrednie połączenie północnych i południowych dzielnic. Z argumentacją Rady Osiedla Chartowo zgadza się Rafał Kupś – Rzeczywiście jest taki projekt i z naszej strony jest pełne poparcie dla niego. Zresztą w czerwcu przetestowaliśmy to rozwiązanie i ono się sprawdza. Natomiast problemem są mieszkańcy Polanki, którzy do tej pory nie zgadzali się na nocne kursy tramwajów wzdłuż ich osiedla – mówi dyrektor ZTM. Do mieszkańców Polanki została skierowana prośba o ponowne przeanalizowanie tej propozycji i tylko od ich decyzji zależą działania ZTM – Jeśli mieszkańcy Polanki zgodzą się na nocne kursy tramwajów to my jesteśmy gotowi żeby przedłużyć trasę N21 – kończy Kupś.
http://epoznan.pl/news-ne...edzie_na_Rataje

Można wiele złego powiedzieć o Poznaniu. Nawet ja mogę, bo siedzę w tym bagnie po pas (po uszy jeszcze nie ;] ). Jednak RO w Poznaniu cokolwiek znaczą i mieszkańcy wiedzą, że RO są ich łącznikiem z RM i magistratem.

Spróbuj wytłumaczyć Budaszowi, że obecny rozkład jazdy MPK można o kant dupy rozbić :whoeva:

Roberto 
Moderator

Wysłany: 29-08-12, 11:23   

Podsumowanie działalności RO i komunikat:
Cytat:
Wybory do nowych Rad Osiedlowych odbędą się już w październiku tego roku. O wszystkich sprawach z nimi związanych informować będziemy na naszej witrynie, w zakładce która już wkrótce pojawi się na stronie głównej.

Za: http://gniezno.eu/strona3.../view/8467/110/ .

Roberto 
Moderator

Wysłany: 07-09-12, 16:24   

Komunikat prezydenta o terminach zebrań ogólnych, karta zgłoszenia kandydata i oświadczenie kandydata: http://gniezno.eu/strona3...tent/view/8491/ . Mimo wszystko zachęcam do kandydowania, bo jeśli cokolwiek zmieniać/naprawiać/ulepszać - to właśnie oddolnie.

newager 

Wysłany: 07-09-12, 19:07   

Widziałem dziś to ogłoszenie na słupie. Niestety nie mam na to czasu :no:

Roberto 
Moderator

Wysłany: 20-10-12, 20:59   

Wybrano Rady Osiedlowe: http://gniezno.eu/strona3...ask=view&id=960 . Trochę nowych twarzy, trochę starych. Mam nadzieję, że RO Winiary jak najszybciej zajmie stanowisko w kluczowej dla tej dzielnicy kwestii, jaką jest sprzedaż budynku po przychodni i przeniesienie jej do spółdzielczego budynku o niższym standardzie. To z kolei wiąże się z obniżeniem jakości świadczonych usług medycznych i wcale nie rozwiązuje problemów z rozbudową szpitala. Wiem, że opinie RO nie są dla władz samorządowych wyższego szczebla wiążące, ale mimo wszystko takiej jednoznacznej opinii bym oczekiwał.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 15-12-15, 16:10   

W przyszłym roku prawdopodobnie odbędą się wybory do Rad Osiedlowych. Macie w związku z tym jakieś oczekiwania?

Raf 
Administrator

Punkty: 45/57
Wysłany: 15-12-15, 17:16   

Roberto, kandydujesz? Pytanie: na co taka rada ma wpływ?

Roberto 
Moderator

Wysłany: 15-12-15, 17:23   

Cytat:
Roberto, kandydujesz?

Raczej nie.
Cytat:
na co taka rada ma wpływ?

To dobre pytanie. Moim zdaniem niezbędna jest reforma RO w Gnieźnie zmierzająca do poszerzenia kompetencji, czyli możliwości oddziaływania na lokalną rzeczywistość. Obecna formuła się, moim zdaniem, wyczerpała.

Raf 
Administrator

Punkty: 45/57
Wysłany: 15-12-15, 18:13   

No to nie mam więcej pytań. Kolejny twór dla emerytów, którzy chcą się jeszcze do czegoś nadać.

wuja 
Według JK - Agent Gestapo

Punkty: 13/43
Wysłany: 15-12-15, 19:30   

Raf napisał/a:
Kolejny twór dla emerytów, którzy chcą się jeszcze do czegoś nadać.

O, to muszę sie zakrecić koło tej sprawy ;-)

Stanisław 

Punkty: 18/2
Wysłany: 15-12-15, 20:24   

Roberto napisał/a:
Obecna formuła się, moim zdaniem, wyczerpała.

Od samego początku była wadliwa. Rady Osiedlowe otrzymują 900 zł na pół roku i mogą to wydawać na ściśle określoną działalność. Trzeba się z tego rozliczać. Ta działalność to np: organizacja festynów, spotkań, zakup materiałów niezbędnych do ich działalności jak papier, aby pisać pisma do urzędów itp. Ponadto Rady te mogą co roku na podstawie przygotowanego projektu otrzymać do 2.000 zł z funduszu alkoholowego na organizację imprez rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży z danego osiedla. W zasadzie tylko tyle mogą, bo jeśli chodzi o inwestycje na osiedlach to mogą robić to co każdy obywatel, czyli pisać pisma do urzędu. Gdyby wzorem sołectw miały swój fundusz i mogły go przeznaczać na jakieś osiedlowe inwestycje zgodnie z określonymi wymogami jak w przypadku funduszu sołeckiego to sprawa by się miała inaczej. Poza tym radni osiedlowi nie mają żadnych diet. To praca wyłącznie społeczna i wcale nie musi być odskocznią do Rady Miasta, chociaż niektórzy tak myślą, ale to błąd.
Jednak rady osiedlowe w miarę możliwości działają, chcą coś robić, oto kilka przykładów:
http://gniezno.eu/strona3...tent/view/6451/
http://gniezno.eu/strona3...tent/view/9446/
http://gniezno.eu/strona3...tent/view/6854/
http://www.sportgniezno.p...-przeszedl.html
http://moje-gniezno.pl/ar...are-miasto.html
Nie wszystko tu jest aktualizowane, ale rady działają, chociaż się tym nie chwalą tak medialnie jak politycy, którzy potrafią z byle za przeproszeniem pierdoły zorganizować konferencje prasowe.

Odpowiedz do tematu