Witamy na forum miasta Gniezno Zapraszamy do REJESTRACJI
Get the Flash Player to see this rotator.
FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Statystyki Rejestracja Zaloguj Album

Poprzedni temat | Następny temat
Mur dzieli gnieźnian!
Autor Wiadomość
Roberto 
Moderator

Punkty: 16/13
Wysłany: 12-04-09, 14:26   Mur dzieli gnieźnian!

Chciałbym dziś na forum poruszyć problem od jakiegoś czasu już w Gnieźnie komentowany, a mianowicie "niedoszłej- może przyszłej" budowy współczesnej instalacji-ekspozycji pod nazwą "Ogród Wolności". Odnoszę się do tej kwestii dopiero teraz, gdyż zaledwie kilka dni temu miałem okazję zobaczyć sam projekt na stronie: http://www.fundacjamury.pl/
Samą koncepcję ekspozycji wyjaśnia jeden z pomysłodawców ogrodu - Jan Kalinowski:
Cytat:
Naszym zamierzeniem było pokazanie kawałka współczesnej historii i walka ze stereotypem, że początek wszystkich przemian demokratycznych zaczął się i skończył w Berlinie. „Ogród Wolności" przypomina, że było odwrotnie - początek, był w Polsce, a później zmiany nastąpiły w Europie. Dlatego centralnym punktem tego projektu jest:
1) - rotunda z 21 postulatami Solidarności z sierpnia 1980 r. wyrażając pragnienia zniewolonego społeczeństwa. Postulaty te zostały wpisane w 2003 r. na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO;
2) - rzeźba, symbol wytrwałości ludzi kultury i sztuki w podtrzymywaniu i szerzeniu ideałów wolności, solidarności i demokracji, których wybitnym przedstawicielem był Jacek Kaczmarski;
3) - pochylone i rozbijane elementy oryginalnego muru berlińskiego, którego obalenie było symbolem zniesienia wszelkich podziałów w Europie i integracji narodów. (Po raz pierwszy o integracji narodów europejskich, rozmawiali w Gnieźnie ok. 1000 lat temu Otton III i Bolesław Chrobry)
Podtrzymywanie i zachowanie ciągłości historycznej zwiększa świadomość i kulturę społeczną, gdybyśmy pielęgnowali te wartości to ta "dyskusja" nie byłaby zabarwiona tak złymi emocjami, na pewno byłaby rzeczowa i na wyższym poziomie.

Ponadto informuję, że „Ogród Wolności" będzie ujęty w ogólnoeuropejskim projekcie „Droga Pokoju" Paryż - Moskwa, jest to szlak, na którym w różnych miastach stoją dzisiaj 74 prace znanych rzeźbiarzy z całego świata. Jest to reaktywacja pomysłu z 1936 r. założyciela paryskiej akademii malarstwa, rzeźby i drzeworytu pod nazwą Mury (Le Mur – w 1936 r.).
http://www.informacjeloka...id=5&topicid=10
Idea zatem jest godna propagowania, sam projekt zaś niezwykle ciekawy i wartościowy, wzbogaciłby miasto niewątpliwie o dodatkowy walor turystyczny. Pomysł początkowo zyskał przychylność władz Gniezna, z aprobatą odnieśli się także do niego gnieźnieńscy parlamentarzyści (choć tu akurat nie wiem, czy wszyscy). Pomysłodawcy "Ogrodu Wolności" przygotowali stosowny projekt, znaleźli środki na jego realizację, włożyli w to mnóstwo wysiłku, a wszystko z myślą, iż to służy Gnieznu. Tymczasem pan prezydent przynajmniej częściowo zmienił zdanie:
Cytat:
– Po rozmowach z różnymi osobami doszedłem do wniosku, że projekt mogę poprzeć pod warunkiem, że nie będzie tam fragmentu Muru Berlińskiego. To, w ocenie wielu autorytetów niepotrzebnie wypacza sens – mówił prezydent Jacek Kowalski.

Także większość radnych była przeciw bądź też miała wiele wątpliwości:
Cytat:
Nie jestem znawcą tematu, ale rozmawiałem z różnymi ludźmi, którzy się na takich rzeczach znają i oni uważają, że Mur Berliński w ogóle się źle w Polsce kojarzy – powiedział radny Jan Budzyński.

Cytat:
– Pomysł może jest dobry, ale nie przekonuje mnie to miejsce. Mamy tam już pomnik Aleksandra Fredry, czy to się będzie dobrze komponować? A poza tym, nie wiem, czy panowie się kontaktowali ze spadkobiercami profesora Sobocińskiego, żeby tu nie wejść w prawa autorskie – zastanawiał się radny Mirosław Skrzypkowski.

Radna Wichniewicz była zdecydowanie przeciw. Wyimki z tego wystąpienia można przeczytać w: http://www.informacjeloka..._id=5&topicid=2 Pozostałe cytaty też pochodzą z tego źródła. Projekt uchwały w sprawie "Ogrodu Wolności" z powodów proceduralnych nawet nie był głosowany. A szkoda, bo dowiedzielibyśmy się na przykład: czy radny - " znawca kultury wysokiej"- rzeczywiście tę kulturę wspiera, czy też czyni to tylko bardzo wybiórczo?
Byliśmy właśnie świadkami torpedowania jednej z najcenniejszych inicjatyw kulturalnych w ostatnich latach w Gnieźnie. Przy okazji wzniecono fobie antyniemieckie, w oparciu o niezrozumiałe dla mnie przesłanki zbudowano też mur między gnieźnianami, który w niedalekiej przyszłości może skutkować podziałami społecznymi uniemożliwiającymi nawet zwykły dialog. Efekty tego możemy obserwować, czytając niektóre komentarze w tej sprawie na gnieźnieńskich portalach.
Zauważmy ponadto, iż w tej sprawie nie zabrało głosu bardzo wiele znaczących w Gnieźnie środowisk i osób: duża część środowiska politycznego (pamiętam tylko wypowiedź senatora Gruszczyńskiego, który był mocno zmartwiony tą sytuacją), środowisko naukowe, część ludzi kultury, itd. Czyżby był to problem niegodny zabrania głosu? Takie postępowanie rzuca też pewne światło na "gnieźnieńskie elity".
Zdumiewające w tej kwestii jest przede wszystkim to, że idea wolności, która normalnie przecież łączy pokolenia, narody, państwa, ma wymiar ponadnarodowy, uniwersalny, u nas, w Gnieźnie, bardzo skutecznie podzieliła "lokalne elity", a co za tym idzie, także część zwykłych zjadaczy chleba.
Mam nadzieję, że sprawa "Ogrodu wolności" w Gnieźnie nie została jeszcze zamknięta. Nie najważniejsze w tej sprawie chyba jest to, że projekt do sierpnia (Ogólnopolskich Dni Obchodów Demokracji) raczej się nie urzeczywistni, ale to, czy w ogóle zostanie zrealizowany. Jeżeli istnieje na to jakakolwiek szansa, to należy ją wykorzystać. Nie wiem, może warto by wystosować jakiś list otwarty, pod którym można by zbierać podpisy zwolenników powstania projektu, do prezydenta i RM Gniezna z prośbą o przynajmniej poddanie projektu pod głosowanie. Może jestem bardzo naiwny, ale wierzę, iż presja społeczna ma jakąś moc stanowienia.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 13-04-09, 13:54   

Senator Gruszczyński prezentuje sekwencję wydarzeń wokół projektu "Ogród wolności": http://www.wirtualnegniez...walskiemu#tresc
Rozgoryczenie senatora jest zrozumiałe, w końcu musiał odwoływać przyjazd marszałka Borusewicza na odsłonięcie pomnika. Niezrozumiały dla mnie jest natomiast taki jednoznacznie pesymistyczny ton, w którym pobrzmiewa przekonanie pana Gruszczyńskiego, iż pomysł fundacji "Mury" już nie zostanie zrealizowany:
Cytat:
W tej sprawie próbuje się reanimować coś, co już umarło.

Z mojego punktu widzenia wygląda to tak, że odsłonięcie "Ogrodu wolności" miało co prawda jakoś wpisać się w Ogólnopolskie Obchody Dni Demokracji i miał jednocześnie temu towarzyszyć przyjazd do Gniezna wielce szanownych gości, ale projekt fundacji sam w sobie jest dobry, a idea, która się z nim wiąże, godna propagowania, niezależnie od końcowej koncepcji i terminu, w jakim zostanie on zrealizowany. Będzie jeszcze wiele rocznic i okazji, żeby zaprosić do Gniezna marszałka Borusewicza, spotkać się w gronie wielce szanownych gości i upamiętnić konkretne wydarzenie.
Dla mnie po prostu sam pomysł, towarzysząca temu idea i zaangażowanie ze strony środowiska lokalnego są cenne, termin potencjalnej realizacji z mojego punktu widzenia jest mniej istotny, choć wiadomo, że wystawianie ludzi do wiatru zawsze budzi negatywne emocje. Myślę, że teraz z jeszcze większą determinacją wszystkie środowiska lokalne, którym projekt fundacji "Mury" leży na sercu, powinny dążyć do wprowadzenia "podpisanego" wniosku na sesję i przegłosowania go.

tatiana g. 

Wysłany: 13-04-09, 21:57   

Dla mnie to wygląda tak: prezydent i radni byli zachwyceni pomysłem postawienia w Gnieźnie wolnościowej konstrukcji. Do chwili, gdy zapytali o zdanie stronę kościelną. Gdy usłyszeli, że to pomysł „taki sobie”, jeden przez drugiego zaczęli zmieniać zdanie. W myśl zasady, „Kuria wie lepiej”.
Co do senatora: być może z kimś tam w Senacie rozmawiał, ale nie sądzę, że załatwił aż tyle, że musiał się z tego oficjalnie wycofywać. Łatwiej senatorowi powiedzieć, że sprawa była w Senacie dograna w 100 %, ale całą machinę wstrzymał i do Gniezna Borusewicz nie przyjedzie.
Co do fundacji Mury: trzeba dużej wiary, by uwierzyć, że organizacja powstała dosłownie przed chwilą i w tym składzie osobowym, jest w stanie zorganizować tak duże i poważne przedsięwzięcie. Z pewnością w sprawę się zaangażowali, ale czy dograli wszystko? Jeśli zorganizują to z tym rozmachem np. w Inowrocławiu, zwracam honor.
Postaw punkt autorowi tego posta

Roberto 
Moderator

Wysłany: 13-04-09, 22:40   

Cytat:
Dla mnie to wygląda tak: prezydent i radni byli zachwyceni pomysłem postawienia w Gnieźnie wolnościowej konstrukcji. Do chwili, gdy zapytali o zdanie stronę kościelną. Gdy usłyszeli, że to pomysł „taki sobie”, jeden przez drugiego zaczęli zmieniać zdanie. W myśl zasady, „Kuria wie lepiej”.

Swoją drogą to trochę dziwne, kiedy prezydent o lewicowej proweniencji "chce być bardziej święty od papieża" w kwestii, która w żaden sposób spraw wiary ani szeroko rozumianej moralności nie dotyka.
Co do senatora, to ja aż tak bardzo podejrzliwy nie jestem.
Cytat:
Co do fundacji Mury: trzeba dużej wiary, by uwierzyć, że organizacja powstała dosłownie przed chwilą i w tym składzie osobowym, jest w stanie zorganizować tak duże i poważne przedsięwzięcie. Z pewnością w sprawę się zaangażowali, ale czy dograli wszystko? Jeśli zorganizują to z tym rozmachem np. w Inowrocławiu, zwracam honor.

Fundacja Mury powstała w 2008 roku, ale prace nad projektem zapewne rozpoczęły się dużo wcześniej. W sam projekt zaangażowanych było wiele osób. Też nie doszukiwałbym się tutaj spiskowej teorii.

Floyd 
Niesforni jesteście

Punkty: 3/1
Wysłany: 17-04-09, 19:04   

Ostatnio trafiła do mnie petycja do Przewodniczącego Rady Miejskiej z wyrazem dezaprobaty dla zachowania się najwyższych przedstawicieli miasta w tej kwestii.
http://www.petycje.pl/pet...?petycjeid=3963

Roberto 
Moderator

Wysłany: 17-04-09, 19:09   

Floyd, link nie działa. :ups: Co do samej petycji, to oczywiście ją poparłem pomimo tego, że taki młody już nie jestem. Sama formuła - ograniczająca poparcie do ludzi młodych, bo to w ich imieniu jest kierowana, jest w mojej ocenie niezbyt trafna. W końcu idea wolności powinna łączyć ludzi, także różne pokolenia, a nie zawężać do określonej grupy wiekowej. W mojej ocenie nazbyt duży nacisk położono też na Obchody Dni Demokracji. Dla mnie to realizacja projektu "Ogród wolności" jest celem samym w sobie, wartością najważniejszą, a ewentualne obchody czy rocznice odbieram jako wartość dodaną, w sumie nie tak istotną. Jednak żeby nie tworzyć wrażenia, iż się czepiam i robię problem z niczego, zakończę ten post małą laudacją: w mojej ocenie każda inicjatywa zmierzająca do realizacji projektu fundacji "Mury" jest cenna i godna poparcia. Także ta inicjatywa zasługuje zatem na uznanie i głos aprobaty każdego bez względu na wiek gnieźnianina, któremu projekt fundacji się podoba. Jest to też w tej chwili chyba jedyna próba realnego (a nie tylko wirtualnego) wpłynięcia na zmianę decyzji władz lokalnych.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 17-04-09, 21:10   

Cytat:
Radni przegłosowali wniosek, że chcą jeszcze raz rozpatrzyć sprawę Ogrodu Wolności. Za wnioskiem było 7 radnych, M. Wichniewicz nie wzięła udziału w glosowaniu. – Nie biorę udziału w głupich głosowaniach – oświadczyła.
Już po oficjalnym zamknięciu obrad komisji, pięciu radnych odszukało w Biurze Rady projekt uchwały w sprawie nieodpłatnego użyczenia Fundacji „Mury” terenu przy teatrze na czas nieoznaczony. Podpisali się pod nim: Ł. Naczas, J. Dziel, R. Niemann, M. Skrzypkowski i M. Dorożała. Projekt zostanie poddany pod głosowanie Rady Miasta najprawdopodobniej na najbliższej, roboczej sesji, 29 kwietnia.

http://www.informacjeloka..._id=5&topicid=2
Kamyczek uruchomił lawinę.

bakol
[Usunięty]

Wysłany: 17-04-09, 23:37   

http://www.petycje.pl/pet...?petycjeid=3963

ten powinien zadziałać.

odniosę się do postu Roberto, bo byłem współtwórcą tego tekstu i faktycznie napisałem to w sposób zbyt mocno osadzony w mojej/naszej perspektywie :)

ale równie dobrze, może się to odnosić do ludzi młodych duchem ;)
bodajże raz pada tam stwierdzenie "My młodzi ludzie", mam nadzieję że to nie będzie żaden "mur", poza tym to wcale nie przeszkadza się podpisać, młodzi ludzie zobaczyli a Ci co kiedyś byli młodzi mogą się zgodzić i podpisać :)

Roberto 
Moderator

Wysłany: 18-04-09, 00:00   

Cytat:
bodajże raz pada tam stwierdzenie "My młodzi ludzie", mam nadzieję że to nie będzie żaden "mur", poza tym to wcale nie przeszkadza się podpisać, młodzi ludzie zobaczyli a Ci co kiedyś byli młodzi mogą się zgodzić i podpisać :)

Tak jak napisałem powyżej, mi nie przeszkodziło to podpisać petycję. A z tego, co widziałem, podpisali to także ludzie znacznie ode mnie starsi, więc nie ma problemu.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 24-04-09, 14:55   

Cytat:
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która odbyła się z okazji imienin świętego Wojciecha, patrona Gniezna, arcybiskup Henryk Muszyński zaapelował o budowę jedności pomiędzy wszystkimi.

Taka jedność, a może inaczej - dialog - jest w Gnieźnie potrzebny, zwłaszcza w kontekście projektu fundacji "Mury" i sporów, jakie się wokół niego toczą. Kto powinien ten dialog rozpocząć? Oczywiście ci, którzy cały ten spór wywołali, czyli pan prezydent (poprzez zmianę decyzji) oraz radni RM Gniezna ( a przynajmniej ich część), którzy nie poddali głosowaniu projektu uchwały, bo ten był niepodpisany, a następnie prowadzili "merytoryczną dyskusję" na takim poziomie (-"Ja nie lubię kamieni", -"A mieszkańcy Gniezna nie lubią pani"), że ten konflikt jeszcze pogłębili.
Nie bez znaczenia oczywiście jest fakt, że radna Wichniewicz jest reprezentantką "oddolnej inicjatywy" uczczenia okrągłej rocznicy przyjazdu Jana Pawła II do Gniezna. Nie wiem na czym ta inicjatywa polega, ale być może sam "spór o mur" dotyka jakoś kwestii zagospodarowania placu przed teatrem. Mam tylko nadzieję, że nie chodzi o budowę pomnika, czy też popiersia Jana Pawła II, bo byłoby to niezgodne z samą papieską nauką:
"Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dobrego dla ludzi". I dalej: "Nie stawiajcie mi pomników tylko módlcie się za mnie".
Jednak żeby nie deprecjonować inicjatywy radnej Wichniewicz, tym bardziej że nie wiem, na czym ma ona polegać, ujmę tę kwestię w takim konsyliacyjnym tonie:
Oba projekty: "Ogród wolności" i inicjatywa pani Marii mogą zostać zrealizowane z korzyścią dla mieszkańców Gniezna i odwiedzających to miasto turystów. Oba projekty w jakiś sposób odnoszą się do postaci Polaka-papieża, upamiętniają zarówno jego, jak i bliskie mu wartości. Pierwszy element "Ogrodu wolności" z wyrytymi na nim słowami Jana Pawła II wypowiedzianymi podczas wizyty w Gnieźnie w 1979 roku oddaje sekwencję wydarzeń, które doprowadziły do upadku "żelaznej kurtyny": wybór Polaka na papieża i pierwsza pielgrzymka do ojczyzny - Gniezna - strajk w Stoczni Gdańskiej i postulaty sierpniowe - upadek muru berlińskiego. Także zapewne inicjatywa radnej Wichniewicz upamiętnia wizytę Jana Pawła II w Gnieźnie. Tylko skoro oba projekty mają wiele wspólnych cech, to po co pogłębiać jakieś fobie, podsycać konflikty poprzez zastępowanie jednego projektu drugim, eksponowanie jednego i jednoczesne deprecjonowanie drugiego.
Z niecierpliwością oczekuję sesji RM 29 kwietnia, na której ma być procedowany projekt fundacji "Mury" i liczę na to, że wszyscy wzniosą się ponad podziały i nie będzie głosów sprzeciwu. Nawet jeśli przedmiotem sporu pozostaje lokalizacja obu projektów, to przecież można się w tej sprawie porozumieć. Kompromis po spokojnym dialogu wydaje się możliwy.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 29-04-09, 00:46   

Jestem przekonany, że na dzisiejszej sesji RM projekt fundacji Mury uzyska akceptację radnych i zostanie zrealizowany. Myślę, że słowa JE nie pozostawiają żadnych złudzeń co do stosunku metropolity do tegoż projektu:
Cytat:
Tu był ten wielki początek, tu rozpoczęła się erozja systemu komunistycznego, którego następstwem był upadek Muru Berlińskiego i dzisiejsza Europa, która w dużym stopniu jest Europą bez granic – podkreślił ks. abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, witając gości przed dzisiejszą Sumą Odpustową na Placu św. Wojciecha, nawiązując niejako do toczącej się ostatnio w Gnieźnie dyskusji na temat budowy w naszym mieście tzw. Ogrodu Wolności z fragmentami Muru Berlińskiego.

Słowa metropolity są kwintesencją idei zawartej w projekcie: "Ogród wolności"- pierwszym etapem demontażu komunizmu był wybór Polaka na papieża i przyjazd do Gniezna, a jego konsekwencją-następstwem upadek muru berlińskiego.
Nie chcę stosować szantażu emocjonalnego, ale w tej chwili nie wyobrażam sobie sytuacji, w której radni głosują przeciwko akceptacji projektu fundacji Mury. Nie dostrzegam nawet cienia argumentu przeciw.

tatiana g. 

Wysłany: 29-04-09, 23:16   

Roberto napisał/a:
Nie dostrzegam nawet cienia argumentu przeciw.

Mam gdzieś opinie kościelnych dostojników, ale mur berliński w Gnieźnie powstać nie powinien. Skoro mamy się za kolebkę itp., tego rodzaju konstrukcja odpada z przyczyn ideologicznych. Upadek komunizmu nastąpił w Polsce a nie w Niemczech. Jeśli założymy, że "nam to zwisa, bo chodzi tylko o atrakcję turystyczną", to równie dobrze możemy głosić, że pierwszą stolicą był Poznań, a w Gnieźnie władcy jeno wypoczywali.

john_wayne1
[Usunięty]

Wysłany: 29-04-09, 23:37   

No i projekt Mury przgłosowany!

Napewno fundacja zadowolona...

Roberto 
Moderator

Wysłany: 29-04-09, 23:59   

Cytat:
Mam gdzieś opinie kościelnych dostojników, ale mur berliński w Gnieźnie powstać nie powinien.

Masz prawo do takiej opinii, ale ja nie znajduję argumentów za nią przemawiających.
Cytat:
Skoro mamy się za kolebkę itp., tego rodzaju konstrukcja odpada z przyczyn ideologicznych.

Wydaje mi się, iż idea wolności stoi w pewnej sprzeczności z jakąkolwiek ideologią.
Cytat:
Upadek komunizmu nastąpił w Polsce a nie w Niemczech.

Upadek komunizmu nastąpił wszędzie - w tej części świata, także w Niemczech. Ten projekt oddaje prawdziwą sekwencję wydarzeń: upadek komunizmu w Polsce i w konsekwencji tego upadek muru berlińskiego. Wolność jest wartością ogólnoludzką, kategorią ponadnarodową, i choć w tym wypadku wypływa z naszej gnieźnieńskiej kolebki, to przecież się do niej nie ogranicza. Sprowadzenie idei wolności tylko i wyłącznie do tego wymiaru gnieźnieńskiego jest jej jawnym zaprzeczeniem.
Cytat:

Cieszę się z tego powodu.

Bergol 

Punkty: 5/1
Wysłany: 30-04-09, 06:09   

john_wayne1 napisał/a:

W końcu się udało i powstanie coś ciekawego w tym pseudoturystycznym, szaroburym mieście .

kaszi 

Wysłany: 01-05-09, 00:32   

Abstrahując od tego, czy pomysł Ogrodu Wolności jest dobry czy nie, odnoszę wrażenie, że głosowanie w jego sprawie było bardzo interesujące. Przedstawiło samych radnych w jaskrawym świetle. Każdy zagłosował wedle własnego zdania i intencji. Żadnej dyscypliny partyjnej. Radni z PO i SLD, którzy głosowali za Ogrodem Wolności, pokazali, że potrafią mieć inne zdanie od Prezydenta, Lecha 6 i hierarchów kościelnych. Natomiast cała reszta, która była przeciwna lub wstrzymała się od głosu, miała i ma najwyraźniej dużo do stracenia i z tego też powodu wychylać się nie zamierza. A to przecież znakomita większość zatrudniona jest w budżetówce, z małżonkami włącznie, a to związana kontraktami, umowami zlecenie... Słowem, kto w sektorze publicznym siedzi po uszy, musi liczyć się z tymi, co są "na górze". Tylko czy takich radnych chcemy?

Floyd 
Niesforni jesteście

Wysłany: 02-05-09, 16:53   

kaszi napisał/a:
Tylko czy takich radnych chcemy?

Ci ludzie udowodnili że są przypadkowymi i nieszczęśliwymi ofiarami demokracji. Jeśli radny nie potrafi wyrazić zdania (bo pewno tego zdania nie ma) i nie potrafi zagłosować ani "za" ani "przeciw" (vide absolutorium dla prezydenta) to nie mamy o czym rozmawiać bo to jest najzwyklejsze draństwo wobec obywateli. Nic nierobienie.

Cieszę się na Ogród Wolności. I w tej gorączce która zapanowała po wyborze nie trzeba więcej gadać.

tatiana g. 

Wysłany: 02-05-09, 22:51   

Wspomnicie moje słowa. Ogród Wolności w Gnieźnie nie powstanie. Nagle okaże się, że brakuje 200-300 tys. zł. Tak jak z Encyklopedią Gniezna. Niby jest, ale jeszcze nie ten moment...

Roberto 
Moderator

Wysłany: 02-05-09, 23:11   

Obyś, Tatiana, nie miała racji.
Ten zryw społeczny w sprawie Ogrodu wolności pokazał, że to nasze społeczeństwo wcale nie jest takie bierne, przynajmniej od święta, w nagłej potrzebie. Nie mniej zgadzam się z Floydem, sprawa niech dalej toczy się własnym torem, a politycy, no cóż - niech rozwiązują poważne gnieźnieńskie problemy, a nie tylko je stwarzają. :ups:

Floyd 
Niesforni jesteście

Wysłany: 02-05-09, 23:23   

tatiana g. napisał/a:
Nagle okaże się, że brakuje 200-300 tys. zł.

Jakiś przeciek ? ;) Jakby fundacja po całym zamieszaniu się wycofała to wiarygodność spadła by w stopniu znacznym, śmiem twierdzić. Mieszkańcy zaufali i to presja opinii społeczeństwa dała drugą szansę tej inicjatywie.

bakol
[Usunięty]

Wysłany: 02-05-09, 23:48   

Z pewnością wszyscy będziemy wspominać... Twoje słowa, oczywiście.

tatiana g. 

Wysłany: 03-05-09, 21:37   

Bakol, obyś nie musiał moich słów wspominać. Ale niepokoi mnie trochę, że fundacja nie określiła precyzyjnie kiedy ogród zamierza postawić. Fragmentu muru nie da się też zaprezentować bez nakładów finansowych (sam mur na poz-bruku przecież nie stanie), solidarnościowych postaci też. Niby to wszystko gdzieś jest, ale nikt tego nie widział. Za dużo niewiadomych jak dla mnie.

bakol
[Usunięty]

Wysłany: 03-05-09, 21:47   

Nie, myślę że nie będziemy Twoich słów wspominać, szczególnie w kontekście "asz Ty, rację miała".

Uważam że nie powinno się siać defetyzmu, nie znając pewnych faktów - otóż z informacji do których miałem dostęp, wynikało że Fundacja znalazła wśród lokalnych przedsiębiorców sponsorów, co by antyniemieckie społeczeństwo Gniezna pieniążków nie musiało łożyć. Na jajo i gruz.

Co do terminu, to podejrzewam ze przed tym nieszczęsnym slalomem urzędników, Fundacja wiedziała NA KIEDY się wyrobi. Teraz ciężko od nich wymagać by po tygodniu wszystko określili, do końca i precyzyjnie że hej.

no nie?

tatiana g. 

Wysłany: 03-05-09, 22:06   

No, bakol, nie mam wglądu w plany fundacji jaki Ty masz. Niczego aktualnie nie sieję, bo ze wsi się już wyprowadziłam. Niepokoję się i tyle. Dla Gniezna pewnie lepiej będzie, jak będziesz miał rację. Ale jak mawiają starożytni Rosjanie: pażiwiom, pasmotrim...

bakol
[Usunięty]

Wysłany: 04-05-09, 00:05   

A jaki jest mój wgląd? Poza tym, że mówię "dzień dobry" i uśmiecham się do Tinkersa którego lubię?

Kurczę, wystarczy google i też masz wgląd, z tego co pamiętam, to informacje o sponsorach znalazłem właśnie na oficjalnej stronie.

Żeś już ze wsi nie jest, nie było mi znane, a że na prorokowanie Ci się wzięło to inna sprawa! Nikt by takiego Izajasza nie słuchał gdyby potrzeba było 5 minut by zweryfikować jego słowa :)

Co do Rosjan, czy ich powiedzeń, za dużo nie mogę powiedzieć (tym bardziej tych starożytnych!), ale racja - pożyjem, zobaczym!

Roberto 
Moderator

Wysłany: 16-05-09, 22:26   

Tym, którzy uważają, iż projekt fundacji Mury zakłamuje polską historię, jeszcze raz zwracam uwagę na prawdziwą sekwencję wydarzeń, która ostatecznie doprowadziła do upadku "żelaznej kurtyny". Tym z kolei, którym wydaje się, iż "polityka historyczna" to prawicowy humbug, polecam felieton Ziemkiewicza z 16 maja b. r. : http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/

Floyd 
Niesforni jesteście

Wysłany: 22-05-09, 10:38   

tatiana g. napisał/a:
Niby to wszystko gdzieś jest, ale nikt tego nie widział.

Ten fragment muru z młotem łupiącym go i rozbijającym jest, tylko trzeba go przewieść. Zdjęcia wrzucaliśmy na FPW a i na stronie fundacji można je obejrzeć.

Roberto 
Moderator

Wysłany: 16-06-09, 15:25   

Fundacja nie rozumie zwłoki prezydenta, który zwleka z umową użyczenia gruntu pod tą instalację. Przyznam, że ja też tego nie rozumiem. Może jednak są jakieś obiektywne przesłanki tego zwlekania? W każdym razie wypadałoby je podać do wiadomości publicznej. http://www.wirtualnegniez...rezydenta#tresc

Roberto 
Moderator

Wysłany: 26-06-09, 23:12   

Albo dzieje się coś niepokojącego, albo dziennikarze niepotrzebnie rozdmuchują sprawę: http://www.informacjeloka..._id=5&topicid=2

Roberto 
Moderator

Wysłany: 18-02-17, 22:14   

Mur przed teatrem jednak nie powstał. Pojawiła się za to nowa koncepcja zagospodarowania placu przed teatrem, która nie budzi kontrowersji, ale i nie wzbudza zachwytu, przynajmniej w moim przypadku: http://gniezno24.com/gosp...c-przed-teatrem . Jak oceniacie ten projekt?

Odpowiedz do tematu