Witamy na forum miasta Gniezno Zapraszamy do REJESTRACJI
Get the Flash Player to see this rotator.
FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Statystyki Rejestracja Zaloguj Album

Poprzedni temat | Następny temat
Autostraty
Autor Wiadomość
tomanek53 

Punkty: 77/32
Wysłany: 06-08-14, 10:48   Autostraty

No właśnie - autostrady! Temat modny latem, dzięki bramkom poboru opłat i ... korkom!

Jakże by się chciało aby wszystkie bramki stały sobie na wjazdach i zjazdach z autostrad a nie w poprzek tych z dawna wyczekiwanych w Polsce dróg :yes:
Jednak to niemożliwe, bo konsorcja prywatne, które budowały znaczący procent odcinków tych dróg, chcą zwyczajnie zarobić na swych inwestycjach, zatem ustawiają bramki w poprzek i szlus!

Przykro o tym mówić, ale zdecydowanie największą pazernością wykazują się konsorcja zarządzające autostradami wielkopolskimi :yes:
Za przejazd od Konina do granicy z Niemcami należy wybulić jakieś sześć dych z hakiem, jeżeli nie więcej! No cóż - jak się o tym wie, to można choć wybrać - albo autostrada - albo za darmo obok.

Mnie najbardziej wkurzają bramki - a w zasadzie jedna bramka ustawiona za Goliną na A2!

No bo tak - jadę sobie do Gniezna i w Zgierzu wjeżdżam na autostradę. Pobieram bilecik i już mogę zapierniczać prawie 90 kilometrów - aż do Konina Wschód, gdzie na bramkach w poprzek uiszczam 8 zł. 70 gr. należności za przejechanie tego odcinka.
Dalej jadę sobie darmo, jakieś 20 km, aż do kolejnych bramek w poprzek, tuż za Goliną. Za to tam, każą mi wybulić 16 zł. 80 gr. za 9 km. autostrady do Słupcy!

Nosz kurnia! Gdzie tu miara? Wcześniej za niespełna 90 km. zapłaciłem prawie 9 zł. a autostradowy wielkopolanin ograbił mnie z 17 zł. za 9 ?? Toż to rozbój w biały dzień!

Ciekaw jestem, dlaczego na tych rozbójniczych bramkach nie można sobie pobrać kolejnego - tym razem wielkopolskiego bileciku - a na zjeździe do Słupcy uiścić jakieś przyzwoite 2 zł. należności ??

Postaw punkt autorowi tego posta

raiden 

Otrzymał 1 punktów
Wysłany: 06-08-14, 11:18   

Wielkość opłat za autostrady w Polsce to temat rzeka... Niestety - chcesz jechać to płać słono.

Tymczasem premier zrobił miłą niespodziankę na wakacje dla wszystkich, którzy zamierzają podróżować drogą A1! Bramki na tej autostradzie będą otwarte w sierpniu w każdy piątek od godz. 16 do północy w niedzielę. Natomiast w długi weekend kierowcy nie zapłacą już w czwartek 14 sierpnia, również od godz. 16.00 :-) (więcej: http://www.tvn24.pl/tusk-...,456708,s.html) dobre chociaż cos :)

Bit of my life 

Punkty: 26/18
Wysłany: 06-08-14, 11:36   

Jechałem ostatnio tą sławną A1. W stronę Gdańska stałem 1,5h na wjeździe ( mimo podawania bilecików przez obsługę ), na wyjeździe stałem 1h. W drodze powrotnej na wjeździe stałem 1h, przy wyjeździe 45min. Jechałem w środku tygodnia. Nie chcę wiedzieć co się dzieje tam w weekendy w szczycie...3h czekania???
Autostradę przejechałem w 1h15min a stałem 2 razy tyle...przyjemność ta kosztowała mnie 29zł z hakiem :olaboga:

na naszej A2 stałem tak długo tylko raz, 23 grudnia gdzie zawsze wracam z zachodu do PL i pół polski wali na święta do domu ;)

tomanek53 

Wysłany: 06-08-14, 12:26   

raiden napisał/a:
Tymczasem premier zrobił miłą niespodziankę na wakacje dla wszystkich .....
Nooooo.... ! Nie dla wszystkich, tylko dla bogatych Polaków jeżdżących autostradami i dla władzy, ma się rozumieć :-D Ciekaw jestem, jak mnie ocenisz w roli spin doktora PiS, raiden ;)
Poza tym, to taka zasługa premiera, jak jego zasługi dla tak zwanych afer! Ale samo posunięcie znakomite :brawo:

peem
[Usunięty]

Wysłany: 06-08-14, 14:43   

raiden napisał/a:
Wielkość opłat za autostrady w Polsce to temat rzeka... Niestety - chcesz jechać to płać słono.

Tymczasem premier zrobił miłą niespodziankę na wakacje dla wszystkich, którzy zamierzają podróżować drogą A1! Bramki na tej autostradzie będą otwarte w sierpniu w każdy piątek od godz. 16 do północy w niedzielę. Natomiast w długi weekend kierowcy nie zapłacą już w czwartek 14 sierpnia, również od godz. 16.00 :-) (więcej: http://www.tvn24.pl/tusk-...,456708,s.html) dobre chociaż cos :)

To jest czyste złodziejstwo. Znów wszyscy zapłacą za te korki, a przecież dopłacamy już 1,2 mld do wszystkich autostrad co zresztą rząd ukrywał. Widać zbliża się kampania i trzeba wydać nasze pieniądze aby udać że coś się zrobiło lepiej.
NIC nie jest za darmo, sczczególnie jeśli daje nam to państwo. Każdy zapłaci za te kilkanaście/dziesiąt tysięcy samochodów. Podobnie jak z darmowymi podręcznikami, za które płacą wszyscy (także Ci którzy już się nie uczą). Rząd zachowuje się jak zwykła pani lekkich obyczajów w sprawach medialnie opłacalnych. Płacimy my wszyscy. Przecież to "tylko" kilkanaście milionów dla wygody procenta z nas wszystkich Polaków.

Przy okazji:
http://serwisy.gazetapraw...a-bramkach.html

Viman 

Postawił 1 punktów
Wysłany: 08-08-14, 13:39   

tomanek53 napisał/a:
Dalej jadę sobie darmo, jakieś 20 km, aż do kolejnych bramek w poprzek, tuż za Goliną. Za to tam, każą mi wybulić 16 zł. 80 gr. za 9 km. autostrady do Słupcy!

Ano widzisz, bo powinieneś zjechać na węźle "Golina" potem skierować się na rondzie w prawo, potem znów w prawo na Wacławów, i wyjeżdżasz na starą "dwójkę" kawałek przed Słupcą, a potem już prosto, w prawo i przez Witkowo do Gniezna.

tomanek53 

Wysłany: 08-08-14, 16:33   

Dzięki, Viman! :ok: Czyli, należy zjechać ze ślimaka w prawo, przejechać nad autostradą i potem raz jeszcze w prawo na Wacławów, znów nad autostradą i do dawnej dwójki :-D
Sam nie wymyśliłbym tego skrótu i pojechał do Goliny w obawie przed pełzaniem na jakiejś kociełbiastej, wiejskiej drodze.

Spróbuję tak pojechać następnym razem! :heej:

Luis 

Otrzymał 1 punktów
Wysłany: 10-08-14, 15:49   

Viman napisał/a:
zjechać na węźle "Golina"
Zjazd nazywa się bodajże Sługocin.

Przez Wacławów najbliżej, ale jakby na rondzie pojechać w lewo na Golinę parę kilometrów się nadrabia, ale też droga ok. Ważne, że 16,80 w kieszeni ;)

Viman 

Postawił 1 punktów
Wysłany: 12-08-14, 14:02   

Nie wiem, jak się nazywa dokładnie, bo ostatnio go po prostu "przestrzeliłem" - byłem przekonany że powinienem zjechać na następnym a tu brameczki....
Fakt, jadąc w stronę Goliny też się dojedzie, jednak przez Wacławów nie nadrabiasz tyle km, a droga - poza jednym kilkusetmetrowym odcinkiem łataniny - całkiem przyzwoita.

tomanek53 

Wysłany: 30-09-17, 21:58   

Byłem dziś w Gnieźnie. :D Ostatecznie, nic w tym dziwnego, bo przecież co najmniej raz w roku muszę tam (tu) być.

Niestety, te 180 kilometrów, które dzielą Łódź od Gniezna stwarza problemy! Głównie finansowy (benzyna i opłaty autostradowe), oraz czasowy (trzeba spędzić kilka godzin za kierownicą) :(

W pierwszą stronę wybrałem autostradę - wiadomo - trzeba dojechać jak najszybciej by nie marnować czasu. Niestety nie udało się! :(
Co prawda, pędziłem tą autostradą jak wiatr, ale do czasu.
Parę kilometrów za Goliną zaczęły się roboty drogowe i prawie do samej Wrześni musiałem jechać jak po zwykłej drodze.

Wcześniej skasowało mnie Państwo Polskie na 9zł. i ileś tam groszy, a za chwilę szacowna firma Autostrady Wielkopolskie pobrało myto w wysokości 19zł. i ileś tam groszy. Razem 29zł. i ileś tam groszy. Szlag by to trafił! :clever:

Czasu też niestety nie zaoszczędziłem, bo wspomniane wyżej roboty drogowe wyłączyły z użytkowania węzeł k. Słupcy, gdzie zazwyczaj opuszczam ten polski autostradowy "raj".
Musiałem zatem jechać aż do Wrześni. A tam - objazd do Gniezna po znakach. :clever:
Nawet miejscowy spacerowicz nie był w stanie powiedzieć jak długi to objazd i doradził wrócić się do Witkowa lokalną szosą.
No to wróciłem i wreszcie do Gniezna dojechałem.

Zamiast oczekiwanych dwóch godzin, podróż trwała 35 minut dłużej. A prawie 30 zł. wcięło! :clever:
Na parkingu katedralnym sczytałem sobie dane z komputera. Wyszło tak:

Długość trasy - 212 km. (zamiast spodziewanych 180 km.!)
Czas jazdy - 2 godziny i 35 minut.
Średnia prędkość - 90 km/h (zamiast circa 60 km/h, po zwykłej szosie!)
Średnie spalanie - 8,4 litrów/100 km. (koszt paliwa - 86 zł. 37 gr.)
Opłaty autostradowe - 29 zł.
Koszty razem - 115 zł. + grosze. :clever:

W drodze powrotnej byłem obrażony na Autostrady Wielkopolskie, zatem pojechałem starą, przedautostradową trasą - Gniezno, Witkowo, Słupca, Golina, Konin, Tuliszków, Turek, Uniejów, Poddębice, Łódź.
Pod domem komputer wyświetlił mi co następuje:

Długość trasy - 179 km.
Czas jazdy - 3 godziny (co do minuty!)
Średnia prędkość - 61 km/h (w porywach do 110 km./h - zatem wcale się nie wlokłem!)
Średnie spalanie - UWAGA!! - 6,1 litrów/100 km.
Opłaty autostradowe - 0 zł. :D
Koszty razem - 52 zł. 1 grosz.

No i co Wy na to?? :co:
Jazda pseudo autostradą w jedną stronę kosztowała mnie więcej niż podróż w obie strony zwykłą szosą!
(115 zł. - 2 x 52 zł. = 11 zł. -> na kawę z ciasteczkiem.
A zaoszczędziłem jedynie 25 minut! Opłacało się? :clever:

PS: paliwo kosztowało 4 zł. 85 gr. na stacji Lotos w Łodzi.

Raf 
Administrator

Punkty: 46/56
Wysłany: 01-10-17, 00:06   

Jadąc z Łodzi niepotrzebnie ciągniesz do Słupcy, gdyż płacisz 19 zł. Należy zjechać w Sługocinie, potem przez Wacławów do trasy na Słupcę.

tomanek53 

Wysłany: 01-10-17, 00:44   

Raf napisał/a:
Należy zjechać w Sługocinie
Wiem, Raf. O tym już wcześniej pisał Luis.
Wszystkiemu winna moja pazerność na rekordy (ile się da zejść poniżej dwóch godzin) i wymysł, że jak po autostradzie zapierniczam złoty osiemdziesiąt w porywach, to rekord paść musi.
No i zemściło się!
A kusiła praktycznie bezwietrzna pogoda z leciuteńkim podmuchem w plecy.

Jak w środę wracałem z grzybobrania w Borach Tucholskich, to na A1 miałem silny wiatr w nos, a silnik słychać było w kabinie jak nigdy.
Na dodatek autem rzucało po pasie i w sumie użyłem jak pies w studni. Nawet ciężkimi (i mocnymi!) suwami rzucało, że szok (bo wysokie), a ich kierowcy zadziwiająco i niespotykanie spokojnie jechali. Ja miałem kłopoty już przy złoty czterdzieści, czyli całkiem dozwolonej prędkości.

PS: na wyjazd do Gniezna zaaplikowałem benzynę z Lotosu, która w szeptanej opinii kierowców jest najlepsza. Do baku dodałem środek czyszczący zawory i konserwujący układ wtryskowy silnika niemieckiej firmy Liqui Moly.
Choć generalnie jestem zdania, że wszelkie dodatki do paliw i olejów znakomicie poprawiają jedynie samopoczucie kierowców, to muszę przyznać, że w tym Liqui Moly coś jest!
Silnik pracował na tej popieprzonej autostradzie jak pszczółka - nieco wściekła nawet! :D

Odpowiedz do tematu